Съвременната либерална демокрация, предполага правото на всеки пълнолетен гражданин да гласува. За всеобщото избирателно право няма граница от типа етнос, класа, религия или пол. Това обаче не винаги е било така. Жените не винаги са имали право на глас.
Космонавтът, който прекара 10 месеца в космоса
Само до преди по-малко от век, нежният пол не е имал правото на глас. Гласували са само мъжете. Това поражда първата вълна феминизъм. Терминът, който обозначава жените под това движение, е „суфражетки“. Суфражизмът датира във Франция още от 18-ти век.
Америка става първата страна, която позволява на жените да гласуват. Това става през 1920-та година с приемането на 19-тата поправка в тяхната Конституция.

За първи път, първото избирателно право на жените в Европа се постига в Ирландия. От 1922-ра, те имат право на глас в островната държава. Във Великобритания това право се осъществява чак през 1928 г.
В България ситуацията е по-сложна. През 1937-ма, жените, които са майки от законен брак, получават правото да гласуват. На следващата година, правото разширява границите си, като вече всички жени, които имат 21 и са сключили брак, разведени са, или са вдовици. Жените у нас придобиват равни избирателни права през 1944 г.
Квадратните вълни: Един невероятен феномен
Към този момент, правото на глас вече е дадено на жените в голям брой от страните от тогавашните Ортодоксална (според Хънтингтън Руска) и Западна цивилизации. Във Франция те получават това право на 21 април 1944-та, а година по-късно, на 29-ти април, гласуват за първи път.