На 26 април през 1962-ра, в космоса излиза първия международен спътник. Той е англо-американско творение и е кръстен „Ариел – 1“. Изкуственият спътник представлява британски сателит, първият от програмата „Ариел“. Това превръща Великобритания в третата страна, която да притежава свой изкуствен спътник.
Международният спътник е предложен за разработване от Британския национален комитет за космически изследвания в края ан 1959-та година. Първоначално устройството е било проектирано от НАСА. В началото на следващата година, двете страни вземат съвемстното решение за условията и обхвата на програмата „Ариел“.
Космонавтът, който прекара 10 месеца в космоса
Международният спътник „Ариел 1“ е изстрелян в космоса с ракетата „Тор-Делта“. Ракетата поема пътя си към космоса на 26 април 1962 г. Успешното навлизане в орбита превърна „Ариел 1“ в първия международен сателит. Сателитът се разпада в орбита на 24 май 1976 година.
Какво са изкуствените спътници?
Изкуствените спътници, наричани още сателити, са обекти, произведени от хората и изведени в орбита около небесно тяло, в противовес на естествения.
Първият сателит на САЩ се казва „Експлорър 1“ и е въведен през 1958-ма, година по-късно след въвеждането на „Спутник-1“ от СССР. Както стана ясно, третият е „Ариел 1“.

Няколко години по-рано, през 1957-ма, бившия Съюз на съветските социалистически републики става първата страна, която изстрелва сателит в космоса. Тогава тя изпраща сред звездите сателита „Спутник – 1“. Той се появява с невероятна скорост за онова време – цели 29 000 километра в час.