Учени от Кралския колеж в Лондон вярват, че тяхното революционно изследване може да доведе до първото лекарство за сърдечен удар, предава Unilad.
Изследването разглежда регенерирането на сърдечни клетки, като се използва технологията, която помогна за създаването на ваксини срещу Covid. Учените са проследили генетичните кодове, известни като иРНК, които произвеждат протеини, които подпомагат развитието на здрави сърдечни клетки.
Лекар разкри многобройните причини за косопад през пролетта

Как ще се случи това?
Професор Мауро Джака, който ръководи изследването, каза пред The Times: „Всички ние се раждаме с определен брой мускулни клетки в сърцето си и те са точно същите, с които ще умрем. Сърцето няма капацитет да се възстанови след сърдечен удар. Нашата цел е да намерим лечение, което може да накара оцелелите клетки да пролиферират“.
Диетолози определиха кои са най-ефикасните продукти за отслабване
„Регенерирането на увредено човешко сърце беше мечта допреди няколко години, но сега може да стане реалност“, добави той. Изследването използва технология, използвана за създаването на революционните ваксини срещу Covid. „Използваме точно същата технология като ваксините Pfizer и Moderna за инжектиране на микро РНК в сърцето, достигайки до оцелелите сърдечни клетки и стимулирайки тяхното разпространение. Новите клетки ще заменят мъртвите и вместо да образуват белег, пациентът има нови мускулна тъкан“, обясни Джака.

Екипът е базиран в Центъра за научни постижения на Британската сърдечна фондация в Кралския колеж в Лондон, където работят за разработване на лечение за спиране на смъртта на клетките по време на сърдечен удар.
„Идентифицирахме три протеина, които спират сърдечните клетки да умират, като ги насърчават да се възстановят. Идеята е сега да произвеждаме тези протеини, така че да могат да бъдат инжектирани веднага след инфаркт, още в задната част на линейката или когато пациентът стигне до болница“, каза Джака.
Превод: Trendy News