Гео Милев е един от най-емблематичните автори в българската литература. Или поне като такъв е определен и останал до днес от идващата след 44-та комунистическа власт. Известният публицист е един от основоположниците на българския експресионизъм. Той е роден през далечната 1895-та в Радне махле, като на 12-годишна възраст се премества заедно със семейството си в Стара Загора. Вероятно творчеството му е повлияно от кариерата на журналист на баща му. Все пак, когато се преместват през 1907-ма, той основава издателство, както и книжарница. На днешната дата става ясна и присъдата на Гео Милев.
Неговото образование протича плавно. Завършва старозагорската гимназия, като през това време, сам илюстрира вестници и сборници, а баща му го учи и как да ги изтава. Фен е на руската поезия, както и на руската култура. Висшето му образование също е свързано с писането – записва романска филология в университета в София, а оттам продължава в Лайпциг. Дисертацията му също е свързана с поезията. Тя е написана върху творчеството на представителя на германския символизъм – Рихард Демел.

По време на ПСВ, Гео Милев е мобилизиран. След това взема активно участие в Дойранската епопея. Trendy News припомня, че битката при Дойран е една от най-великите в историята на Българската армия. Именно там Гео Милев губи окото си, след като е ранен, поради артилерийски огън от части на Обединеното кралство. От Българска история са направили интересен клип за битката при Дойран. Той е част от поредицата им „Българско военно чудо“.
Политически активизъм
След войната, Гео Милев заминава за Берлин, където претърпява цели петнадесет операции. След като се връща в София, в поезията на Гео Милев започва да се забелязва политически активизъм. Той е насочен против тогавашната власт, правителство и Царя. Те всички се печатат в неговото списание „Пламък“, което е забранено. На днешната дата преди 97 години, той бива осъден. Присъдата на Гео Милев е в размер на парична глоба от 20 000 лева. Лишен е от всякакви граждански права за две години. Милев губи и политическите си права, както и е осъден на година тъмничен затвор. Когато е извикан за справка от органите на реда, той изчезва безследно. Тялото на поета е открито десетилетия по-късно в масов гроб.