Украйна заяви, че няма да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня
То би включвало отстъпване на територия на Русия, тъй като Москва засили атаката си в източния регион на Донбас. „Войната трябва да приключи с пълно възстановяване на териториалната цялост и суверенитет на Украйна“, каза ръководителят на кабинета на украинския президент Андрий Ермак.
Коментарите дойдоха, когато Русия заяви, че е готова да възобнови мирните преговори, но нейният водещ преговарящ също каза в неделя, че инициативата за тяхното продължаване е на Киев. Помощникът на Кремъл Владимир Медински заяви в интервю за беларуска телевизия, че „Русия никога не е отказвала преговори“.
Полша с ясна позиция
Полският президент Анджей Дуда стана първият чуждестранен лидер, който се обърна лично към украинския парламент от началото на инвазията, като подкрепи позицията на Украйна относно териториалните отстъпки и предупреди международната общност, че отстъпването на каквато и да е територия на Русия ще бъде „огромен удар“ за целия запад.
Между 50 и 100 украинци загиват всеки ден на източния фронт на войната
Украинският президент Владимир Зеленски заяви, че между 50 и 100 украинци загиват всеки ден на източния фронт на войната, което изглежда е препратка към военни жертви. Най-тежките боеве са съсредоточени около градовете-побратими Северодонецк и Лисичанск в Луганск, един от двата региона, съставляващи Донбас. Сергей Гайдай, губернаторът на Луганск, каза в интервю за местна телевизия, че Русия използва тактика на „изгорена земя“ в региона.
Борис Джонсън обеща помощ на Украйна
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън разговаря със Зеленски в неделя вечерта относно руската блокада на Одеса, най-голямото корабно пристанище в Украйна. Блокадата на пристанищата на Украйна е нарастваща загриженост за световните лидери, тъй като мнозина продължават да предупреждават за глобалната продоволствена сигурност, особено за развиващите се страни.
Обединеното кралство ще работи, за да гарантира, че Украйна може да изнася зърно и други хранителни продукти, произвеждани в страната. Това се казва в изявление, разпространено от канцеларията на британския министър-председател след разговора му с украинския президент Володимир Зеленски.
Кандидатурата на Украйна за присъединяване към Европейския съюз няма да бъде финализирана още „15 или 20 години“
Това каза френският министър на Европа. „Трябва да бъдем честни. Ако кажете, че Украйна ще се присъедини към ЕС след шест месеца, година или две, вие лъжете“, каза Клеман Бон. „Вероятно след 15 или 20 години. Отнема много време. ”
„Не искам да казвам на украинците никакви илюзии или лъжи“, каза той, като повтори предложението на президента Еманюел Макрон за създаване на по-свободна „европейска политическа общност“, която би могла да помогне за по-бързото интегриране на Украйна в блока.
Президентът Владимир Зеленски в събота осъди „такива компромиси“ и настоя за незабавно започване на процеса към пълноправно членство в ЕС.
Но Бон каза, че предложението на Макрон не е „алтернатива на присъединяването към европейската политическа общност. Това не пречи на членството по-късно.“
