Трудолюбивите насекоми, които опрашват растенията и създават сладък и здравословен продукт, са познати още от праисторически времена. Запознаването с нейно величие пчела започва много преди тяхното опитомяване. В момента ентомолозите разграничават повече от 20 хиляди вида, сред които има много интересни екземпляри. Особено изпъква дърводелската – тя с рядка красота и сила, способна да изгризе гнезда в дърво.

Всички сме свикнали с факта, че тези мъници са жълти с черни ивици. Обаче в света има и сини индивиди.
Xylocopa caerulea е насекомо от рода на дърводелските пчели.
В Русия живее в южната част на Краснодар, Ростовска област и Ставрополска територия, Северен Кавказ, Среден и Долен Поволжски регион, в Централния район на Черно Земята, Тула, Москва, Псков, Ленинград и Архангелск, в южните Урал и Тива, но в Татарстан е доста обикновена.
Има и лилава дърводелска пчела, но това е друга история.
Запознайте се с дърводелската пчела Ксилокоп (лат.) Представлява семейство Apidae и е пчела от старо родословие.
Насекомото съществува от няколко стотин години. Въпреки това, дори най-опитният пчелар не успява да укроти дърводелска пчела. Пчелите се срещат доста често в градини, охотно опрашват растенията и не проявяват очевидна агресия. Каква е разликата им от другите видове?
Външен вид
Първият път, когато видите ксилопоп, е трудно да повярвате, че е пчела. Външно прилича на голям бръмбар или муха: черно лъскаво тяло с крака, гъсто покрити с косми, глава с лилав оттенък. Антени къси, черни; женските имат червен нюанс. Крила със сложна структура, полупрозрачни с нюанси на синьо или лилаво.

Размерът на насекомото е не по-малко шокиращ – средно дължината на тялото достига 2,5 см, женските са по-големи – до 3 см. Само женските имат жило. Пчелата лети шумно, със силно бръмчене – трудно е да не забележите такъв „хеликоптер“.