Индия е една от най-интересните и любимите дестинации на пътешествениците. Трудно е да определим кое е мястото или нещото, с което е най-известна. В страната се намира символът на любовта и романтиката – мавзолеят Тадж Махал, построен от султан Шах Джахан в памет на любимата му Мумтаз Махал. Там са и Храмовете на Кама Сутра в Каджурахо.
Освен двете емблематични сгради, в Индия се намира и най-голямата монилитна структура в света – храмът Кайласа.
Tой се намира в Елорa. Интересното е, че е изваян от едно парче скала. Храмът е направен като прототип на планината Кайлаш. Тя е кирпича на бог Шива и един от най-забележителните пещерни храмове заради уникалната си архитектура и скулптурни стилове.
Храмът, който е един от 34-те пещерни храмове, същавляващи пещерите Елора, е известен и под името Кайласаната. Част от пещерите на Елора са индуистки, някои са будистки и джайнистки.
Кайласа е построен в различни архитектурни стилове през 760 г. от крал Кришна I. Той искал да има собствена Кайлаш и поради тази причина, след построяването му, храмът бил покрит с бяла мазилка, изобразяваща снега по планината.
Мутации в Индия: Женски бивол роди бебе с две глави (СНИМКА)
Уникалността на постройката идва от това, че е изграден отгоре надолу. За построяването му са унищожени между 150 и 250 хиляди тона скала.
По време на извайването му били премахнати 150 до 250 хиляди тона твърда скала. Градежът е подобен на храмът Вирупакша в Патадакал, построен през VIII в. и храмът Кайласа, който е най-старата структура в Канчипурам, Индия.
Народа Марати в Махараштра разпространява легенда, според която по онова време кралят бил много болен.
Кралицата се помолила на Шива да излекува съпруга й и в замяна тя дала обет да построи храм в негова чест и да се отдаде на пост, докато не свърши градежа.
Богът отвърнал на молитвите й и кралят оздравял. За архитектите, на които бил възложен проекта, изграждането му не била единствената им тревога. Те били притеснени за кралицата, защото тя се врекла да се откаже от всякаква храна докато трае изграждането на храма, а това щяло да отнеме месеци.
Въпреки това един архитект на име Кокаса убедил кралицата, че може да построи храма за една седмица, като започнал от върха и извайвал огромните структури надолу.
Когато храмът бил завършен, той изглеждал като вълшебна подземна приказка, претрупан с различни скулптури.
На входа му била разположена малка монументална кула, наречена Гопурам. Върху нея са изобразени божества, които са последователи на стария аватар Вишну и новия аватар Шива (Шайвайте).
В централния двор има паметник на бика на Шива Нанди. В основата на храма са изваяни слонове, които сякаш държат цялата структура. В залите на храма има и скулптура на крал Равана, който се опитва да повдигне планината Кайлаш.