„Има такъв народ“ напуска управляващата коалиция, заяви лидерът на партията Слави Трифонов в свое извънредно изявление
„Доброволно излизам от управлението. Ако целта беше облаги, щях да стоя усмихнат и ояден в тая коалиция. Само че за разлика от „Продължаваме промяната“, аз не съм такъв. Така че от днес изтеглям министрите на „Има такъв народ“ и слагам край на тая коалиция и на тая агония, това е“, категоричен беше той, предава DarikNews.
„Депутатите от ИТН ще подкрепят актуализацията на бюджета в частта на социалните мерки и пенсиите на хората, но няма да подкрепят останалата част, защото е вредна и води страната към разруха“, обяви лидерът на партията.
„Изключително лошият бюджет, който представи министъра на финансите Асен Василев…Нито министър-председателят, нито министърът на финансите, нито тази коалиция работи както трябва. Даже това е агония„, заяви Трифонов.
Припомняме, че по-рано през деня министрите на ИТН напуснаха правителственото заседание. По неофициална информация поводът са били разногласия за актуализацията на бюджета.
„Напускането на министрите на ИТН е повод, а причините, поради, които тази коалиция не работи и ние нямаме място в нея са две: Македония и факта, че в държавата вече няма пари„, обясни Трифонов.
По думите му премиерът Кирил Петков „грубо, едностранно и безпардонно нарушава подписаното коалиционно споразумение“. „Македония е важна част от нашата история и нашата душа и никой няма право да взима едностранни решения против волята на българския народ. Това се нарича най-общо национално предателство“, категоричен беше Трифонов.
„По отношение на бюджета и парите на държавата, откакто Асен Василев е финансов министър, в държавата хвърчат едни милиарди нагоре-надолу. Не знам как ви звучат на вас тези милиарди. Това са нашите пари, всичките ни пари и никой няма право да експериментира с тях, да ги харчи еднолично. Ако ще не да е завършил Харвард, а да е завършил междугалактическия институт“, каза още лидерът на ИТН.
„9 млрд лева за 9 дена през декември 2021 година, 4 милиарда лева се източиха от енергетиката и се изхарчиха за текущи нужди. Тоест вземаха се пари от енерегиката и се харчеха, защото нямаше достатъчно други приходи. 1,2 млрд. от държавните дружества се взеха, за да се купи зърно. Обаче зърно няма, а и 1,2 млрд.лв. няма, къде са“, запита Трифонов. „Повечето т.нар. мерки, планирани за актуализацията на бюджета, само ще увеличат инфлацията и ще обезценят и малкото останали пари на хората. Къде е борбата с мръсните пари, които така щедро щяха да ловят? Щяха да ги хващат и да ги вкарват в държавата. Къде са осветлените корупционни схеми на предишното управление? Как ви звучи намерението на Асен Василев да изтегли нов дълг над 10 млрд. лв. само за тази година? Кой мислите, че ги плаща тия пари, той ли ще ги плаща или ние и нашите деца. Добре, аз нямам деца, но съм загрижен за всички“, каза още Трифонов.
Кирил Петков: Готови сме на правителство на малцинството, но няма да изпълним исканията на ИТН
В последната седмица вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов на ИТН е поискал увеличаване на бюджета на МРРБ с 3,6 млрд. лева. В противен случай министрите от партията на Слави Трифонов са обяснили, че няма да подкрепят актуализацията на бюджета. Това обяви премиерът Кирил Петков на брифинг след решението на „Има такъв народ“ да напуснат коалицията.
Той също така посочи, че „Караджов е бил спуснат за министър в последният момент незнайно от къде.“
„Това е отгоре на вече съществуващите 2.2 млрд. Те искат тези пари да бъдат платени на същите фирми, които последните години бяха разследвани от министър Рашков за злоупотреби. Ние казахме, че актуализацията е за пенсиите, за намаляване на цените на бензина и ДДС-то на хляба. И днес в Министерския съвет заявихме ясно, че това няма как да се случи. Обещахме на гласоподавателите ни, че ще имаме нулева толерантност към корупцията„, заяви още афектиран министър-председателят.
Премиерът обясни, че първият конфликт с ИТН в коалицията е възникнал когато са отказани първия 1 млрд. лева за тези фирми. „Видяхме, че между 80% и 90% от тези строежи са реално не леки поправки на пътя, а истински строителни дейности, направени под предлог, че са леки ремонтни дейности. Тези пътища нямат гаранция“, допълни Кирил Петков.
По думите му вторият голям разрив с ИТН е дошъл заради липсата на реформа в КПКОНПИ и предложението му комисията да бъде оглавена от Бойко Рашков.
„КПКОНПИ 6 месеца стои и се управлява от заместника на Цацаров. Ние предложихме за поста Рашков и вместо да се бавим, ние искахме да започнем истинските реформи, които обещахме. От ИТН получихме отговор – просто не сме съгласни, без никакви доводи. Е, няма как да стане. Това, което сме решение е правителство на малцинството, но няма да харчим нито един лев без надзор и без контрол. И Рашков ще бъде начело на тази организация. Няма да обсъждаме повече, няма да се бавим със закона за КПКОНПИ и го внасяме още утре“, категоричен беше още Кирил Петков.

БГНЕС“Днес е денят на водораздела. Може да сте от страната на корупцията, мафията и хората, които използват обществен ресурс и да си го сложат в джоба. Или да имаме принципна позиция, където всеки лев трябва да се отчита, защото това са пари на всички нас. Правителство на малцинството е много по-добре, отколкото правителство, на което се опитват да му се извиват ръцете за допълнителни пари и най-важната организация за борба с корупцията се спира, когато имаме кандидат като Бойко Рашков. Морал не е да се крием под някакви общи заглавия, а морал е когато кажеш не на парите да отиват при мафиотите, които са изнасяли парите с торби“, каза още премиерът.
Кирил Петков бе категоричен, че правителството на малцинството няма да е зависимо в парламента от ГЕРБ и СДС. И, че вярва, че в ИТН има хора с принципи срещу корупцията. „Сигурен съм, че те не разпознават министър Караджов, който не е бил с тях по площадите. Не е бил част от „Има такъв народ“, той беше спуснат в последния момент от някакви незнайни сили. Вярвам, че има потенциал в депутатите на ИТН да подкрепят нашия кабинет“, каза още министър-председателят.
„Не зная дали ще имаме 12 гласове от депутатите на ИТН. Но, зная, че има хора там, които не искат да бъдат част от една огромна, потенциална корупционна схема“, допълни Петков.