Напоследък по телевизията все повече чуваме термините инфлация, дефлация, рецесия, хиперинфлация и т.н. Какво обаче, да се изкажем малко като гимназиални очители, разбираме под понятието „стагфлация? Важно ли е за нас и предстои ли ни такава?
Първо трябва да обясним кога се появява така наречената стагфлация. Ставаме свидетели на това икономическо явление, когато икономиката на дадена страна е в застой и в същото време се появява инфлация. Накратко – цените се покачват, а икономиката не върви наникъде. Стагфлацията често води до огромен ръст на безработицата, поради ниското производство на бизнеса. Поради увеличената инфлация, цените на стоките и услугите растат, поради инфлацията. Можем да определим стагфлацията като един библейски ад на земята.
Как можем да познаем дали вървим към стагфлация?
За да разберем дали вървим към състояние на стагфлация, първо е нужно да разберем какво я предизвиква. Един от първите фактори, които ще забележим, е несъстоянието на икономиката да достигне достатъчно производство. Например, през 70-те в САЩ има стагфлация, а една от причините е огромното увеличение на цените на петрола. Точно каквото се случва и през последните две години в България. Например, само преди година, цените на горивата на колонките на бензиностанциите бяха над 50% по-ниски.
Какво представлява инфлацията?
Но до какво довежда това? Това рязко удря всякакви „supply chains“ и се получава така нареченият „supply shock“, който се изразява в недостиг на продукти, които се използват за производството на други блага и услуги. В един момент се стига до ситуацията, в която нищо не се случва с икономиката.
Втори знаменосец на така наречената стагфлация, е увеличаването на цените. Отново имаме паралел със 70-те години, когато освен недостиг на стоките има и огромно покачване в цените на енергията. В комбинация с цените на петрола, ние получаваме огромна инфлация. Това значително, както вече отбелязахме, покачва разходите, което води до нулев икономически растеж.
Какво представлява икономическата рецесия?
Икономиката страда. Производството е направо „изтискано“. Различните индустриални сектори изпитват трудност да се сдобият с нужните непреработени материали, за да ги обработят в нужните блага и услуги. За пример можем да вземем увеличената цена на металите в световен мащаб. За друг – недостига на жито, което ще доведе и до глад в някои страни.
Как инфлацията ни влияе?
Няма човек в страната, който да не е разбрал, че вече ставаме жертви на инфлацията. Неспособността да бъде определена с точност, поставя различните домакинства в една огромна диверсификация. Някои изпитват 10% от нея, други 20%, а трети – 50%. Всъщност, не можем да кажем, че инфлацията е каквато ни я представят по телевизията. Всички я изпитваме много по-зле, а в крайна сметка всеки живее в собствена икономика (теза на Робърт Кийосаки). Потребителската кошница на всяко едно домакинство е различна и инфлацията е усетена в зависимост от продуктите в нея. В крайна сметка, всички са забелязали, че парите им нямат същата стойност, каквато имаха преди.