• За нас
  • Реклама
  • Политика за поверителност
  • Контакти
ИЗПРАТИ НОВИНА
понеделник, юли 4, 2022
Trendy News
  • РУСИЯ – УКРАЙНА
  • ПОЛИТИКА
  • INSTA NEWS
  • ИКОНОМИКА
  • TRENDY ЗА НЕЯ
  • TRENDY ЗА НЕГО
  • СПОРТ
  • ОБЩА COOLТУРА
  • COVID-19
  • ИНТЕРВЮТА
Няма открити резултати
Виж всички резултати
Trendy News
РЕКЛАМА
Начало ОБЩА COOLТУРА

Клеопатра – последната египетска царица (СНИМКИ)

от Зорница Марчева
юни 22, 2022
в ОБЩА COOLТУРА, Тренди
Време за прочит: 6 мин.
0
Сподели
trendybet

Клеопатра е една от най-известните и влиятелни жени и кралици в историята. Тя стои начело на Египет почти три деситилетия. Първо управлява съвместно с брат си, а след това и със сина си.

За нея можем да кажем, че е била последния представител на Птолемеите.

Това е династията, произлизаща от Птолемей I Сотер, който бил един от военачалниците на Александър Македонски.

Клеопатра

Зад дългото й управление стоят няколко причини. Клеопатра била добре образована, владеела няколко езика.

Всички я смятали за достоен и добър владетел на Египет. Макар че деляла властта със своите роднини, в действителност, тя била истинският управник на държавата си.

Грозната история за истинската Клеопатра – кралицата на манипулацията и страха (СНИМКИ)

Клеопатра е имала любовни взаимоотношения с Юлий Цезар и Марк Антоний.

Няма особено много данни за ранния й живот.

Голяма част от изнесените данни за владетелката на Египет са благодарение на гръцко-римския летописец Плутарх.

Той смята, че кралицата е родена през 70г. пр. Хр. в семейството на Птолемей XII и, както се предполага, но няма доказателства, неговата полусестра Клеопатра V.

Баща й бил известен с провеждането на проримска политика и с това, че раздавал мило и драго на римските магистрати, за да продължи да бъде смятан за съюзник на Рим.

Това не продължило дълго, защото скоро започнал да изпитва финансови затруднения. Фараонът взимал големи заеми от римските кредитори и натрупал огромни дългове. В резултат на тежките данъци, които въвел, местното население въстанало и през 58г. пр. Хр. Птолемей бил изгонен. Той избягал в Рим, където молил за помощ, но Сенатът не обърнал внимание на исканията му.

Клеопатра

През 51г. пр. Хр. фараонът починал от естествена смърт, а египетският трон бил наследен от 18-годишната Клеопатра и нейният 10-годишен брат Птолемей XIII.

Скоро след като двамата поели управлението на Египет, съветниците на момчето го посъветвали да изпрати сестра си в изгнание в Сирия. Клеопатра обаче събрала армия от наемници и още следващата година се върнала в родината си, за да се изправи срещу брат си.

Клеопатра

За разлика от сестра си, Птолемей не бил особено умен. Той загазил жестоко и застрашил управлението си, намесвайки се в делата на Римската империя. Когато Помпей пристигнал в Александрия да търси убежище от Юлий Цезар, Птолемей го убил, за да направи добро впечатление на Цезар.

Римският император бил толкова възмутен от това предателство, че нападнал и превзел египетската столица, което го направило своеобразен арбитър между Клеопатра и Птолемей за трона.

Както вече споменахме, красивата египтянка имала връзка с Цезар и Марк Антоний

Въпреки глупостта на брат й Птолемей, Клеопатра и Цезар сключили брак. Но как се стигнало до това?

Мъжът също имал финансови проблеми. За него било трудно да измисли начин как да финансира собственото си завръщане на власт в Рим и се нуждаел от Египет, за да изплати дълговете на Птолемей XVII (бащата на Клеопатра).

След четири месечна война между намаляващите сили на Цезар и тези на Птолемей XIII, най-накрая пристигнали римски подкрепления. Египтянинът бил принуден да избяга от Александрия, като в страната се носел слухът, че е се е удавил в река Нил.

Клеопатра

Цезар върнал трона на Клеопатра, но я заставил да управлява заедно с Птолемей XIV (по-малкият й брат, който бил едва 10-годишен).

Двамата сключили фиктивен брак, за да успокоят египетския народ. Клеопатра премахнала името на съпруга си от всички официални документи. Тя заповядала всички монети, които се изсичат, да бъдат с нейния лик. Клеопатра дори наредила да убият сестра й Арсиноя да бъде убита, за да избегне възможността за евентуално съперничество между двете.

Цезар останал доста дълго време в Египет, вероятно заради египетската царица и през 47г. пр. Хр. Клеопатра родила момче – Птолемей Цезар.

Смята се, че това бил наследникът на римския император и бил познат сред египетския народ като Цезарион или Малкия Цезар.

През 46 г. пр. Хр. Клеопатра, заедно с Птолемей XIV и малкият Цезарион, посетили Цезар в Рим. След смъртта на римския владетел през март 44г., Клеопатра се върнала в Египет сама, тъй като съпругът й също умрял.

Три годишният Цезарион бил обявен за регент заедно с майка си. До този момент Клеопатра силно се идентифицирала с богинята Изида – съпруга на Озирис и майката на Хорус (египетската традиция повелявала царят или царицата да се асоциират с божество, за да се укрепят позициите си).

Връзката с Марк Антоний

Тъй като синът на Клеопатра бил още много малък, за да управлява, тя поела цялата власт в Египет. Макар че тя управлявала с твърда ръка, не успяла да се пребори с природните стихии – Нил излязъл от коритото си и предизвикал огромни наводнения, които унищожили много от реколтата на египтяните. Това довело до глад и инфлация.

Клеопатра

Междувременно в Рим бушувал конфликт между съюзниците на Цезар – Марк Антоний, Октавиан и Лепидус – срещу неговите убийци – Брут и Касий.

Двете страни поискали подкрепата на Египет, а след известно затишие Клеопатра изпратила четири римски легиона, за да подкрепят триумвирата.

През 42 г. пр. Хр., след като победили силите на Брут и Касий, Марк Антоний и Октавиан си поделили властта в Рим.

Марк Антоний скоро повикал Клеопатра в град Тарс, за да й благодари за важната роля, която изиграла след убийството на Цезар.

Според летописите, Клеопатра плавала до Тарс в красив кораб, облечена като богинята Изида. Антоний, който се асоциирал с гръцкото божество Дионис, се влюбил от пръв поглед.

Клеопатра

Той се съгласил да защити Египет и короната на Клеопатра, като й обещал подкрепа. Скоро след като египетската царица се върнала в родината си, дошъл и Марк Антоний, който оставил в Рим жена си и децата си.

Цялата зима той изкарал при Клеопатра в Александрия. Едва ли е изненадва за някого, но малко след като Марк си тръгнал от Египет, Клеопатра родила близнаци – Александър Хелиос и Клеопатра Селен.

evedo
Цезарион – наследник на трона

След като жената на Марк Антоний се разболяла и умряла, той бил принуден да докаже своята лоялност към Октавиан. Затова Марк сключил дипломатически брак със сестрата на Октавиан – Октавия.

Междувременно, Египет процъфтявал под ръководството на Клеопатра. През 37г. пр. Хр. Антоний отново се срещнал с египетската царица, за да й поиска пари за дългогодишна военна кампания.

В замяна той се съгласил да върне голяма част от източната империя в Египет, включително Кипър, Крит, Либия, Ерихон и големи части от Сирия и Ливан.

Клеопатра и Марк отново станали любовници, което довело до появата на още едно тяхно дете – Птолемей Филаделфос.

След унизителното поражение Антоний публично отхвърлил усилията на съпругата си Октавия да се върне при нея, вместо да отиде при Клеопатра в Египет.

На тържество в 34г. пр. Хр., известно като „Дарения за Александрия”, Антоний обявил Цезарион за син на Цезар и за наследник на трона.

Това предизвикало огромно напрежение между него и Октавиан. Водела се своеобразна пропагандна война – Октавиан твърдял, че Антоний е напълно под контрола на Клеопатра и че ще се откаже от Рим, за да се пресели в египетската столица.

В края на XIII век, римският Сенат отнел всички титли на Антоний, а Октавиан обявил война на владетелката.

Краят

На 2 септември 31г. пр. Хр. силите на Октавиан разбили войниците на Антоний и Клеопатра.

Корабите на египетската царица обърнали и отплавали обратно към Египет. Антоний бил толкова обсебен от нея, че я последвал.

Александрия била обсадена от Октавиан. До Марк Антоний достигнали слуховете, че Клеопатра се е самоубила. Затова и той извадил меча си и се наръгал. Малко след това станало ясно, че Клеопатра е жива.

През август 30г., Клеопатра погребала любимия си и отишла да се срещне с победителя Октавиан.

След разговорите с римлянина, Клеопатра се прибрала и затворила в стаята си с две от най-близките си слуги. Причините за смъртта й са неясни, но историците твърдят, че е била използвана отровна змия, символ на божественото царство.

Тялото ѝ било погребано до това на Марк Антоний.

meat revolution
Предишна новина

От SpaceX забиха нож в гърба на Мъск

Следваща новина

От глоби до депортиране – страни, в които хората с наднормено тегло не са приети

Следваща новина

От глоби до депортиране - страни, в които хората с наднормено тегло не са приети

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

През последните 7 дни

  • Популярни
  • Коментари
  • Последни

И Дениз Хайрула от „Ергенът“ лъсна в еротично ВИДЕО 18+

26 март, 22:00
Илон Мъск и TikTok

Илон Мъск нападна TikTok

23 юни, 12:00

Неочакваните ползи от прегръдките

7 юни, 20:00

Отбелязваме световния ден на НЛО (СНИМКИ 18+)

2 юли, 16:00

Мостово – селото на милионерите (ВИДЕО)

2 юли, 17:30
Илон Мъск и TikTok

Илон Мъск нападна TikTok

1

Няколко начина да изгорите повече калории в горещините

3 юли, 18:00

Даря Салтикова – най-садистичната руска благородничка (СНИМКИ)

3 юли, 16:30

Няколко безвредни продукта, които могат да съсипят здравето ви, ако прекалите с тях

3 юли, 13:00

Едни от най-ужасните пророчества на Нострадамус, които скоро ще се сбъднат

3 юли, 12:30

Нова драма в живота на Славена Вътова

2 юли, 21:00

Реклама

meat revolution
Trendy News

© 2021 Trendy News.

Уеб Дизайн от 🚀 Abstarc

  • За нас
  • Реклама
  • Политика за поверителност
  • Контакти

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ

Няма открити резултати
Виж всички резултати
  • РУСИЯ – УКРАЙНА
  • ПОЛИТИКА
  • INSTA NEWS
  • ИКОНОМИКА
    • КРИПТО НОВИНИ
    • БИЗНЕС
  • TRENDY ЗА НЕЯ
    • Здраве
    • По-женски
    • Няма да повярваш
    • Хороскоп
  • TRENDY ЗА НЕГО
    • Авто
    • Мъжки работи
  • СПОРТ
  • ОБЩА COOLТУРА
  • COVID-19
  • ИНТЕРВЮТА

© 2021 Trendy News.

TrendyNews.bg използва бисквитки и подобни технологии, включително и бисквитки на/от трети страни. В нашата Политика относно бисквитките можете да научете повече за използваните от нас бисквитки и как можете да промените своите настройки. Ползвайки уебсайта или затваряйки това съобщение, Вие се съгласявате с използването на бисквитки от нас.