Отново ще ви запознаем с едно от чудесата на Китай. Този път ще говорим за съоражение, намиращо се в Пекин. Става въпрос за най-големия летищен терминал в света.
Хората отговорни за създаването му са Заха Хадид Архитекти (Zaha Hadid Architects).
Името на „бижуто на летищата“ е „Даскин“ е смятано за един от най-грандиозните проекти, изпълнявани от компанията.

В столицата на Китай има още няколко летища, но въпреки това те не са достатъчни, за да се справят с капацитета на пътуващите. Образуват се огромни задръствания в съществуващите летища в Пекин и затова е създадено и „Даскин“.

Летището е наистина огромно. То заема площ от 700 000 квадрани метра и с откриването си през 2019 г. е било заложено да започне да обслужва 45 милиона пътници.
До 2025 г. се предвижда да побере 72 милиона пътници, а по-късно да достигне и до 100 милиона.

За гражданите на Пекин летището не е толкова далеч от града въпреки че се намора на 46 км от центъра. Транспорта в страната е изключително разнообразен и редовен, а до летището може да се стигне за 20 минути с експресен влак.

Както вече споменахме, проектът за архителктурата на летището е наистина грандиозен. Има шест радиални форми се движат около централната зона, в стила на традиционната китайска архитектура – с „въртене около двор“. Пътниците могат да се движат безпроблемно от една зона в друга, като могат да стигат до всеки от 79-те „портала“ средно за по 8 минути.
Теракотената армия на първия китайски император – Цин Шъхуан (СНИМКИ)
Друго нещо, което привлича окото, е светещия интериор.Шест форми, подобни на венчелистчета, сякаш поддържат структурата, като позволяват на естествената светлина да тече през пространството. Допълнителни светлинни тела филтрират светлината през терминала, като усилват светлината в летището и правят видими и лесно достъпни за пътниците отделните портали.

Zaha Hadid Architects могат да се похвалят и с това, че освен всички други екстри, които предлага летището, то е и зелено. В цялата сграда е инсталирана фотоволтаична система, както и система за събиране на дъждовна вода и отвеждане на водата. Системата позволява естествено съхранение, естествено проникване и естествено пречистване на до 2,8 милиона кубически метра вода, която се отвежда в езера и потоци.

„Това ще предотврати наводнения и ще се бори с ефекта на „топлинния остров“, който може да се натрупа през лятото в рамките на местния микроклимат“, казват авторите на проекта.


