За да спите добре, трябва да сте имали хубав и ползотворен ден. Това е мнението за „успешен“ сън на доктор Роман Бузунов
Пред Lenta.ru той идентифицира основните причини за лош сън.
Начин на живот, сън и хигиена на спалнята
„Първият голям блок от причини, поради които хората заспиват трудно, включва проблеми, свързани с начина на живот, хигиената на съня и спалнята, споделя докторът.
Сомнологът добавя, както и на всички ни вече тези причини са познати, че може да заспивате трудно от прекомерно пиене на кафе през деня, от нерви или стрес. Към това да добавим неудобния матрак, съседите са увеличили силно телевизора и ви пречи да спите.
Всичко изброено спада към основните и явни причини за пробелмите със заспиването, но има и такива, които са по-малко извесни на обществото.
Соматични проблеми
Също така, според лекаря, проблеми със съня могат да се наблюдават поради заболявания, понякога дори напълно неочевидни.
„Например имате недостиг навитамин D, на желязо, на витамин B. Може пък да има и увеличен хормон на щитовидната жлеза – така нареченият хипертиреоидизъм“, уточнява той.

Всичко може да е и на психическа основа.
„В учебниците по психиатрия се казва, че на практика всяко психично разстройство е придружено от нарушение на съня, отбеляза Бузунов, така че хората с тревожност, депресия, неврози, биполярно разстройство и т.н. могат да страдат от безсъние.“
Рефлекс „легло – безсъние“
„И черешката на тортата е, че без значение какво първоначално е провокирало безсънието, ако нещо ви е пречило да заспивате нормално за период около три месеца, тогава у вас се формира устойчив условен рефлекс на страх да не заспите. Ако здрав човек си легне, за 15 минути ще дреме, за половин час ще заспи, защото леглото свързва със сън. Ако пък страда хронично безсъние, за какво си мисли, когато се приближи до леглото ? — О, няма да спя.
Поради това кръвното се повишава, отделят се хормони, организмът се стресира и човек наистина не заспива – това се нарича условен рефлекс от страх да не заспиш ”, обясни професорът.
Лежането в леглото за дълги периоди от време, опитвайки се да заспите, само влошава нещата. Колкото и да е странно, техниките за ограничаване на съня работят най-ефективно тук, когато човек намалява времето, прекарано в леглото и изпитва силна сънливост.
„Достатъчно е да заспивате без страх около три седмици и негативният рефлекс преминава в положителен. Човек ляга и бързо заспива “, обобщи лекарят.
Превод и редакция: TRENDY NEWS