Папата е върховен глава и суверенен йерарх на Римокатолическата църква. В международното право папа е човекът с изключителни пълномощия. Той притежава три неразделни функции на властта:
- глава и суверен на Светия престол;
- наследник на Свети Петър (първият епископ на Рим), глава на Католическата църква и неин върховен йерарх;
- абсолютен суверен (монарх) на града-държава Ватикана.
Отдавна обаче папата се смята за по-политизрана личност отколкото религиозна. От март 2013 г. действащият на тази позиция е Папа Франциск.
Най-дълго управлявалият папа в историята на църквата е Пий IX. Той е бил начело на църквата цели 32 години. След него се нареждат Йоан Павел II и Пий VI – 24, Пий VII – 23 и Александър III – 22 години.
Понтификатът на Пий IX продължава от 16 юни 1846 г. до 7 февруари 1878 г.
Негов предшественик е Григорий XVI, член е на Бенедиктинския орден. Периодът на упраление на Пий IX е орпеделян като най-дългият в историята на Римокатолическата църква.

За Пий IX е известно, че е роден с името Джовани Мария Мастаи-Ферети в Сенигалия. Както вече споменахме, и при него на преден план е политиката. Станал е популярен с това, че още в началото на понтификата си освобождава всички политически затворници на предшественика си. Международната му политика спрямо тогавашните Велики сили, сред които Германия, Русия и Франция, се смята за неуспешна.
Освен това той се променя сериозно след Революцията на италианските държави от 1848 г.
Папа Пий IX бяга от Рим и така оставя цялата Папска държава в ръцете на революционната армия.
Въпреки многобройните си неуспехи,
Пий IX си печели прозвището папа-затворник. Става доста популярен сред католическите маси по целия свят със състраданието си. Приема се като папа-мариан, защото преформулира и утвърждава екуменическото кредо в непорочното зачатие.
След него на престола сяда родения в многодетно семейство в Ангани през 1810 г. Лъв XIII.