Днес всички използваме удобството на алармите, за да се събудим рано сутрин, преди работа и т.н. Но преди хората не са имали този съвременен лукс, който ние приемаме за даденост. Някога събуждането се е случвало по съвсем различен начин.
Как са се будили хората
По-богатите хора имали слуги, които да го правят вместо тях. За по-бедните (в Англия) имало хора, които идвали и чукали на капаците на къщите на хората, за да ги събудят. Това породило израза „да почукаш“, който сега може да се използва за означаване „да бъдеш събуден“.
Коя е страната, предлагаща елитни череши (СНИМКИ)
Да почукаш е разбираем евфемизъм за това- как иначе човек може да се събуди по различен от естествения начин, освен ако някой не мине през прозореца на спалнята/зоната за спане, да го събуди, преди да бъдат произведени будилниците, алармите на телефоните и т.н. ? Разбира се, всичко това изисквало някой да знае колко е часът.

Имало часовници, слънчеви часовници (включително големи такива на църковните кули и стените на градския площад, които били употребени от всички), водни часовници, пясъчни часовници и т.н., а за бедните и тези без непосредствен достъп до свещ или слънчев часовник, църковни камбани.
1990г. :Първите президентски избори в България
В някои села все още бият църковните камбани на час (един удар на всеки час), на четвърт час (един удар), на половин час (два удара) и на три четвърти час (четири удара), въпреки че сега се задействат от таймер вместо от монах. Самите църковни камбани биха могли да служат за аларма, но човек бързо свиква и се научава да спи дори на този шум.