Всички си мислим, че някои древни костенурки вече са отдавна изчезнали. Да вземем за пример галапагоската гигантска костенурка. До съвсем скоро се смяташе, я последния жив екземпляр е бил открит през 1906-та година на един от Галапагоските острови, наречен Фернандина. За наше огромно щастие и такова на природата, през 2019-та група изследователи от университета „Принстън“ попадат на самотна гиганска костенурка на същия остров. Още по-добрата новина е, че тя е женска и може да снася яйца и така да спаси вида си. Съвсем миналия месец, те успяха да докажат, че двата екземпляра имат връзка помежду си.
Защо католиците са започнали лова на вещици?
От галапагоските гигантски костенурки има известни над 10 подвида, а всички от тях произлизат от един прародител и достигат дегло до близо 420 килограма и растат до 1,3 метра. Всеки един от подвидовете е включен в червения списък на IUCN.

Изследователите кръстили новата костенурка Фернанда и след дълго проучване открили, че нейното ДНК съвпада с това на открития екземпляр от 1906-та година, което ги прави един и същи вид. Те откриват и че двете костенурки се различават значително от тези, открити на другите Галапагоски острови.
Арабски думи, които използваме в ежедневието си
Екипът е изпълнен с надежда, че след като са открили този екземпляр, могат да открият и още и да спасят вида от изчезване. Според него, тази костенурка е на 50 години и се намира в Центъра за костенурки в националния парк на Галапагос в специалн озвено, което отговаря за запазването и развъждането ѝ.