Чрез книгите се извежда много информация за обществото. Свободата на печата гарантира прозрачността на заключенията, които можем да направим. Най-четените автори и романи показват кои са най-интересните или наболели теми за хората. Те разкриват настройката на обществото към литературата. Предпочитаните жанрове от читателите могат да се тълкуват от социолози като резултат от действителността. В страната върлува мнението, че хората не четат. Продажбите на книжарниците обаче доказват противното. Според класациите на много от тях най-продаваният български писател в съвремието е Мария Лалева.

Мария Лалева се издига в света на книгите през 2019г.
Най-продаваните книги на авторката са „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“. При публикуването на първата настава фурор. Изключително бързо „Живот в скалите“ става любимата книга на много българи. Продадени са над 100 000 бройки от нея. Книгата оглавява класацията на „Хеликон“ за най-продавана българска художествена литература през 2020г., следвана от „Времеубежище“ на Георги Господинов. „Живот в скалите“ още през 2019г. е в топ 100 най-продавани книги на книжарницата. Славата на романа не стига дотук. Той е обявен за най-продавания на цялото десетилетие. Мария Лалева пък е единствената българка в топ 10 автори на „Хеликон“.
Моралният конфликт в романа „Железният светилник“

Вторият роман на Лалева – нов бум
„Пасиансът на архангелите“ е вторият роман на Лалева. Той излиза през октомври месец на миналата година. Романът допринася за утвърждаването на репутацията на писателката като най-продаваният български писател в съвремието. За няколко месеца той заема второ място сред 10-те най-продавани книги за 2021г. на ozone.bg. Отново трудът ѝ заема челни позиции на други места. „Пасиансът на архангелите“ е най-продаваната книга на „Сиела“ в месеца, в който излиза. Подобна е ситуацията и в други големи книжарници.

Най-продаваният български писател в съвремието
Мария Лалева доказва с творчеството си, че наистина заслужава тази титла. Писателката, родена през 1969г., не пише само проза. Тя има три издадени стихосбирки: „Личен архив“, „Не съм ви ближна“ и „Благословете Юда“. Към момента романите ѝ са предпочитани от читателите. Емблематичен цитат от „Живот в скалите“ е: „Не се страхувай от смъртта, сине! Не е страшно да останеш без мен. Много по-страшно е да останеш без себе си. Надгробните плочи са всъщност за живите.“. Той брилянтно разкрива творческия талант на Мария Лалева – най-продаваният български писател в съвремието.
Автор: Петя Боекова