В митовете, науката и фантастиката хората са търсили безсмъртие от незапомнени времена. Досега, доколкото знаем, без резултат. Но растение, което се среща само в България, е решило проблема преди милиони години.
Haberlea rhodopensis, или родопски силивряк, както се нарича на родния ни език, е дребно вечнозелено многогодишно растение с хубави, но не толкова зрелищни виолетови цветове. В целия свят може да се намери да расте в сенчестите пукнатини на карбонатни скали само на две български планински вериги – Стара планина и Родопите, и в джобовете на Северна Гърция.
Растение, което те кара да се самоубиеш
Ботаниците наричат такива специфични за региона видове ендемични. Единственият друг представител на род Haberleа е съществувал в края на олигоценския период, преди около 23 милиона години. Haberlea rhodopensis се спрая добре през следващите няколко милиона години, докато бозайниците, птиците и нашите човешки предци се развиват.
За разлика от много от тези видове, малкото растение се оказало подходящо за оцеляване на бързото (геологично казано) изменение на климата на кватернерния период, който започнал преди 2 милиона години и се състоял от постоянни колебания между ледникови и междуледникови периоди. Докато пейзажът на Европа се променял до неузнаваемост, Haberlea rhodopensis оцелява в Родопите и Стара планина.

Днес това е един от малкото живи останки от Европа от ледниковия период. Устойчивостта на растението е тайната на неговото оцеляване. То предпочита влажни зони, обикновено върху скалисти издатини, надвиснали над пропасти, където хората и животните не могат да достигнат. Показателно е, че може да оцелее без вода месеци или дори години. Според анекдотични доказателства изсушените растения, прекарали години в хербарии, могат да се върнат към живота, след като са били изложени на вода.