През историята на човечеството е имало различни показатели, по които се е определяла ценността на човека. В древни времена на някои места това е било съчетанието между душевна и физическа красота. В друга епоха пък човекът е бил преценяван по неговите артистични заложби и умения. При разни общества показател за мъжът е бил броят на съпругите му. Почти невъзможно е да отсъдиш правилно за някого само по един критерий. Това обаче не спира хората да го правят. В последните векове, за жалост, най-забележимото, чрез което преценяваме събеседниците си, е материалното притежание и външният вид, което проличава в „Шинел“.

Факти за Гогол
Николай Гогол е световно известен руски писател с украински корени. Той е роден в началото на XIX век и много от темите, по които пише, са все още актуални. Той си отива млад о този свят през 1852, когато е на 42 години. Причината за това е гладуване, чрез което писателят си е мислил, че ще прогони злите сили от себе си. Цитатът от Гогол, който може да бъде обвързан с неговото творчество, е: „Колкото по-дълго и внимателно гледаме една смешна история, толкова по-тъжна става тя“.
Руски парад за Деня на победата ще се проведе в Мариупол
Сюжет на „Шинел“
В повестта „Шинел“ се разказва историята на Акакий Акакиевич. Той е чиновник в някакъв неконкретизиран департамент. Работата му е да преписва документи и той се отдава на това сякаш е негово призвание. Трудолюбивият мъж обаче няма нищо открояващо го от тълпата. Той е свит и незабележим. Понася подигравките на своите колеги без да роптае. Смисълът на неговото съществуване е преписването на документи, докато не се формира силното му желание за притежание на нов шинел. Той успява да го получи, но се лишава от някои елементарни човешки удоволствия и нужди като храненето.

Финалът на творбата
Завършекът на „Шинел“ е много тъжен. Акакий Акакиевич сякаш придобива стойност като човек, когато се сдобива с една проста нова дреха. Обществото, в което живее, цени само материалните блага. Светът е подчинен на вещите. Вместо предметите да служат на хората, хората служат на предметите. Но не това е най-тъжното в живота на преписвача на документи. След като сбъдва мечтата си за нов шинел, дрехата бива открадната още на първия ден, в който Акакий я носи. Мъката го сломява. Той си отива скоро след загубата на така силно желаната вещ. Акакий и неговият шинел биват забравени и заменени., но духът му броди гневен из града.
Оцелял от Холокоста мъж използва TikTok, за да разказва истории от ужаса (СНИМКИ/ВИДЕО)
Обреченото материалистично общество
Гогол представя в произведението си тъжната действителност на обществото, ценящо основно материалното. Ако човечеството се осланя на притежанието и натрупването на богатство, то е обречено. Вещите може да носят момента радост, но те не могат да заменят истинските идеали и достойнства. В подобно общество всеки човек е „малък“ дори да е прочут, защото у него липсват прости личностни качества и човещина.
Автор: Петя Боекова