Погледнете в широко отворените очи на дългопета и ще видите в очите на отдавна изгубен роднина. Тези странни примати са едни от най-примитивните живи и в резултат на това предлагат редица сведения за нашите предци. Има най-малко седем вида дългопети, но може да има и други, които все още не сме разпознали.
Каква е целта на маймуните, които редовно отвличат кучета
През 2008 г. на индонезийския остров Сулавеси е преоткрит малкият дългопет, отдавна смятан за изчезнал. Щефан Меркер от университета Гьоте във Франкфурт на Майн, Германия, и колегите му вече са открили изцяло нов вид, живеещ в два малки района на Сулавеси.

Те са го нарекли „tarsier Wallace“, след Алфред Ръсел Уолъс, съоткривателят на естествения подбор. Новият вид изглежда доста подобен на други дългопяти от Сулавеси, но се различава генетично по много начини. Освен това има характерно медно оцветено гърло, а мъжките и женските пеят уникални песни един на друг.
Другите видове дългопят на Сулавеси са застрашени поради малките си и фрагментирани местообитания. Меркер казва, че тарсиерът на Уолъс е изправен пред същите заплахи.
Най-ниската температура, измервана някога
Най-отличителното нещо за дългопетите са очите им. Те са наистина огромни в съотношение с останалата част от тялото, обикновено с диаметър 1,5 сантиметра, докато цялата тарсиера е дълга само 12 сантиметра. Всяко око е голямо колкото мозъка на животното и съперничи на очите на орангутаните по размер. Формата на черепа им е необичайна за примат поради разширените очи.