На 6 юли тази година Силвестър Сталоун навърши 76 години. В негова чест решихме да съберем няколко факта, които може би не знаете за един от най-емблематичните герои на Слай. Това е именно Рамбо.
РАМБО Е КРЪСТЕН НА ЯБЪЛКА И ПОЕТ
Филмът „Първа кръв“ (1982) е адаптиран по едноименния роман на писателя Дейвид Морел от 1972 г. Морел кръщава героя „Рамбо“ на името на вид ябълка, отглеждана от шведски заселник от XVII в. на име Петер Гунарсон Рамбо. В книгата героят няма първо име, но във филма му е дадено пълното име Джон Рамбо.
Докато пишел книгата, авторът се затруднявал как да нарече главния си герой, докато един ден не закусил ябълка.
„Отхапах от ябълката и открих, че тя всъщност е вкусна. Реших да попитам съпругата си какъв сорт е. Рамбо – отвърна тя. Веднага разпознах звука на силата. Освен това ми напомни за начина, по който някои хора произнасят името на френския поет, когото бях изучавал, Рембо, чиято най-известна творба е „Сезон в ада“, което ми се стори подходяща метафора за преживяванията на военнопленник, които си представях, че Рамбо претърпява.“
ТОЙ Е БАЗИРАН НА РЕАЛЕН ВОЕНЕН ГЕРОЙ
За първи път на Морел му хрумва да напише книга за награден военен герой, който се бори да се асимилира обратно към цивилния живот, когато прочита за реалните подвизи на войника от Втората световна война Оди Мърфи. Мърфи е най-награждаваният американски войник по време на Втората световна война. Той получава всички възможни американски военни отличия за храброст, както и пет отделни отличия от чужди държави, включително Франция и Белгия.

След войната Мърфи изпълнява ролята на самия себе си във филмовата адаптация на собствената си автобиография „До ада и обратно“ и продължава филмовата си кариера, като участва в 44 игрални филма.
Мърфи – който по-късно страда от тежко посттравматично стресово разстройство, което вдъхновява и образа на Рамбо на Морел – загива трагично в самолетна катастрофа през 1971 г. Роденият в Канада Морел решава да актуализира романа си в епохата след Виетнам поради политическия и културния климат, който вижда като студент в Пенсилвания в края на 60-те години.
Морел ще продължи да пише новелите на втория и третия филм за Рамбо. Тъй като Рамбо умира в края на първата книга, той трябва да промени това със задна дата, за да бъде героят му жив и здрав в следващите книги.
СИЛВЕСТЪР СТАЛОУН НЕ Е ИСКАЛ ДА БЪДЕ РАМБО
Правата за филмиране на книгата на Морел са закупени от Columbia Pictures в началото на 70-те години на миналия век, след което преминават към Warner Bros. и продължават да се разпространяват в системата на студиото в продължение на 10 години. Между 1972 и 1982 г. тя се превръща в най-предлагания проект в Холивуд, докато правата не са откупени от независимите продуценти Марио Касар и Андрю Вайна.
През десетилетието на разработка са написани повече от 26 чернови на историята, а десетки актьори се записват и отказват от ролята на Рамбо, сред които Стив Маккуин, Пол Нюман, Клинт Истууд, Ал Пачино, Робърт де Ниро, Ник Нолте, Джон Траволта и Дъстин Хофман.
Защо Холивуд мрази Силвестър Сталоун?
Сталоун е привлечен, когато режисьорът Тед Кочев му предлага ролята заради популярността му във франчайза „Роки“, но Сталоун му отказва, защото смята, че ролята е минала през твърде много актьори и филмът никога няма да се реализира наистина. По-късно той се ангажира с ролята, когато му предлагат да пренапише сценария (може би е помогнала и заплатата му от 3,5 млн. долара), за да направи Рамбо по-симпатичен, за разлика от лудия, побъркан от посттравматично стресово разстройство, на когото героят прилича в романа.
РАМБО ВСЪЩНОСТ НЕ УБИВА НИКОГО В ПЪРВИЯ ФИЛМ
Въпреки прословутата си репутация на човек, който първо стреля, а после задава въпроси, Рамбо всъщност не убива никого в „Първа кръв“ – той само ранява тежко хората, които се опитват да го преследват и да му навредят. Това е съзнателно усилие от страна на Сталоун в сценария му да промени героя неудачник от книгата, който поради посттравматичното си стресово разстройство се впуска в дива убийствена лудост, което според Сталоун би отчуждило публиката.

Единственият герой, който умира, е заместникът на Галт, който проследява Рамбо през планините с хеликоптер. Галт, който се опитва да застреля Рамбо с пушка, губи равновесие и пада от хеликоптера, след като Рамбо само хвърля камък към него, за да се защити.
Подобно на книгата, самият Рамбо е трябвало да умре в края на филма от ръката на полковник Траутман. Сцената, в която Рамбо е убит, е заснета, но е изрязана, след като тестовата аудитория не харесва факта, че тя сякаш намеква, че единственият начин ветераните, които се връщат у дома, да се справят с положението, е да умрат.
КЪРК ДЪГЛАС Е ТРЯБВАЛО ДА ИГРАЕ ПОЛКОВНИК ТРАУТМАН
Филмовата звезда ветеран действително пристига на снимачната площадка и се появява в ранните реклами на „Първа кръв“, но напуска продукцията, когато изисква правото да пренапише сценария. Дъглас предпочита финала на книгата и смята, че Рамбо трябва да умре накрая. Актьорът поставя на създателите на филма ултиматум. Ако продукцията не му позволи да направи със сценария това, което иска, той ще напусне. Кочев и Сталоун искали да оставят отворена вратата за възможността Рамбо да живее или да умре в края на филма, затова позволили на Дъглас да се откаже.
Превод и редакция: TRENDY NEWS