На пръв поглед може да изглежда, че има малко сходства между скелет на човек и на котка. Четирикракото, както ще потвърди нейният стопанин, може да се промъква през тесни дупки. Освен това може да лежи странно свита в малка кутия. Те имат дълга и понякога не особено приятна история в човешките митове и фолклор, което допринася за възприемането им като нечовешки, но грациозни ловци. Въпреки това, когато се вгледате малко по-дълбоко, ще откриете много прилики във формата, структурата и функциите.
Ловци и преследвани
Еволюцията е оформила котката като ловец и хищник. Всичко в животното се е формирало така, че да го превърне в леко и пъргаво хайванче. За разлика от техните, скелетите на хората са се оформили така, че да осигуряват сила и стабилност.
Жена се омъжи за котката си, а причината е страшно необичайна (СНИМКИ)
Все пак има сходства между скелетите на съвременните домашни котки и хората. Подобно на почти всички сухоземни бозайници и котките, и хората имат добре оформени череп и челюст, седем шийни прешлена, гръбначен стълб и четири придатъка.

Най-очевидната разлика между котешкия и човешкия скелет е размерът. Човекът, който е близо 20-25 пъти по-голям от средната домашна котка, е с доста по-големи и внушителни размери. Хората са „изградени“ като двуноги, което означава, че ходят на два крака. Поради това бедрата и гръбначният им стълб са оформени по много по-различен начин и са много по-солидни от тези на четириногите котки.

Въпреки че хората са много по-едри, скелетът на котката има около 250 кости в сравнение с 206-те кости на човешкия скелет. Допълнителните кости в котешкия скелет се намират главно в гръбначния стълб, който придава на котката допълнителна гъвкавост и подвижност. Пухкавелката има 52 или 53 прешлена, а човекът – 32 до 34. Тези допълнителни кости са разположени на по-голямо разстояние и имат повече подложки, което дава на котката гъвкавост и способност да се усуква, завърта и пружинира. Хората имат ключица, а котките – не. Въпреки това котките имат свободно плаващи кости в раменете, които им позволяват да се червят във всяко пространство, в което могат да поберат главата си.

И при котките, и при хората скелетът изпълнява един и същ набор от основни функции.
Благодарение на плътността и твърдостта на костите скелетът изгражда твърдата рамка, към която се прикрепят другите системи на тялото. Основната форма на тялото се определя от скелета. Скелетът служи и за защита на жизненоважни органи, като мозъка, сърцето и белите дробове. Поради структурата на скелета, той е в основата на всички движения. Функционирайки като точка на закрепване за всички мускули, скелетът служи като серия от лостове за избутване и изтегляне на тялото на място. Скелетът далеч не е мъртъв организъм, а производствена електроцентрала. Човешкият костен мозък произвежда средно по 2,6 милиона червени кръвни клетки в секунда и е в основата на имунната система. Скелетът и на котките, и на хората служи като хранилище на минерали, като калций и фосфат.
Превод и редакция: TRENDY NEWS