Ново проучване показва, че медоносните пчели могат съвсем спокойно да различават нечетни и четни числа, което се нарича още класификация по четност. Досега това никога не е било показвано при които и да е животни.
В рамките на научен експеримент изследователите разделили пчелите на няколко групи. Едната група била научена да свързва четните числа с вода, подсладена със захар, а нечетните – с вода с хинин, което прави течността горчива. В същото време друга група била обучена на противоположните асоциации с водата.

Забележително било, че съответните групи учели с различна скорост.
Тези пчели, обучени да свързват нечетните числа със захарна вода, се научили по-бързо. Техният стремеж към учене на нечетни числа е противоположен на този при хората, които по-бързо категоризират четните числа.
Не е трудно да се запомни правилото, че числата, завършващи на 1, 3, 5, 7 или 9, са нечетни. Числата, завършващи на 0, 2, 4, 6 или 8, са четни. Или пък правилото, че можем ли да разделим дадено число на 2 и резултата да бъде цяло число означава, че числото е четно. В противен случай то трябва да е нечетно.
Проучванията показват, че хората може да имат заучени и/или вродени предразсъдъци по отношение на четните и нечетните числа. Вероятно е да са възникнали чрез еволюция, културно предаване или комбинация от двете.
„Мозъкът на миниатюрните насекоми от около 960 000 неврона може да се справи с това също както човешкият мозък, разполагащ с 86 млрд. неврона“, добавят експертите.