Учени от Мичиганския университет са доказали, че неврохормонът окситоцин (наричан още хормон на любовта), който насърчава социалните връзки и приятните чувства, влияе на сърдечните стволови клетки. Освен това им помага да се превърнат в мускулни клетки, които генерират сърдечни съкращения. Това съобщава Frontiers in Cell and Developmental Biology.
Обикновено след инфаркт кардиомиоцитите умират в голям брой, но не могат да бъдат възстановени. Предишни изследвания показват, че подгрупа клетки в епикарда могат да се препрограмират. Те се превръщат в стволови клетки, наречени епикардни прогениторни клетки (EpiPCs). От своя страна те могат да регенерират не само кардиомиоцити, но и други видове сърдечни клетки.
Например рибите Данио. Те могат да възстановят сърцето си изцяло, когато са изгубили една четвърт от него. Това става отчасти чрез пролиферация на кардиомиоцитите, но също и чрез EpiPC. Авторите на научния труд установяват, че при Данио експресията на окситоциновата матрична РНК в мозъка се увеличава до 20 пъти в рамките на три дни след предизвикано от замразяване увреждане на сърцето.

Учените също така са доказали, че този окситоцин се придвижва в епикарда на рибките и се свързва с окситоциновия рецептор, като задейства молекулярна каскада, която стимулира местните клетки да се разширяват и развиват в EpiPCs. След това новите EpiPCs мигрират в миокарда на Данио, за да се развият в кардиомиоцити, кръвоносни съдове и други важни сърдечни клетки, които да заменят изгубените. Освен това окситоцинът има подобен ефект върху човешката тъкан in vitro.
Древни ромски любовни ритуали, които вещаят успех
Следващите проучвания ще имат за цел да проучат ефекта на окситоцина при хора след сърдечна травма. Самият окситоцин е с кратък живот в кръвообращението, така че ефектът му при хората може да е труден за постигане. Като цяло са необходими предклинични изпитвания върху животни и клинични изпитвания върху хора.
Превод и редакция: TRENDY NEWS