Отношенията между хората са сложно често. Колкото и книги да се изпишат и прочетат, от нас самите зависи как ще се развият нещата с половинката ни. Насилието приема не само физическа форма. Съществуват още няколко вида – емоционално, психологическо и вербално насилие. Тези форми дори са много по-често срещано в ежедневието ни.
Някои експерти ги смятат за по-жестоки и нараняващи от физическото насилие. В известен смисъл е дори по-коварно и вредно от физическото насилие.
Емоционалното насилие е не по-малко разрушително, но основното зло се крие във факта, че много хора го приемат за нормално, не го възприемат като насилие, а понякога дори го насърчават.
От Rambler предлагат фрази, които са толкова токсични, ча могат да разрушат отношенията им, а дори и брака им, за броени секунди. Те заличават доверието между партньорите и интимността, която е в основата на здравите взаимоотношения.
„Щом мислиш така, може би по-добре да се разведем.”
Добавете към това и „С теб съм само заради децата“ или „Просто те търпя“.
Тези изрази често се подмятат при сериозна кавга. Това не означава, че партньора ни непременно иска развод. В такава ситуация човекът до нас просто показва, че иска да ни контролира и манипулира, а може и да го прави несъзнателно.
Има и вероятност половинката ни всъщност наистина иска раздяла, но няма намерение да поема отговорността за това. В такъв случай той се опитва да ви подтикне да кажете, че не издържате и че решението за прекратяването на връзката е по ваше желание.
И двата случая той печели.
„Мразя те“
Тези думи също са изречени в изблик на ярост и отчаяние. Повечето хора смятат, че казвайки това ще успеят да предадат болката на човека отсреща. В повечето случаи „мразя те“ не е наистина, но наистина действат като отрова и могат трудно да бъдат забравени.
Омразата е емоция, която винаги се отнася до човека, който мрази, а не до този, който е мразен.

Този тип емоция може да преодолее само човек, който проявява разбиране към себе си.
Ако тази емоция присъства постоянно в една двойка, тогава е важно да решите сами дали можете да продължите да приемате това, да дадете време на партньора си. Каквото и да направиш за него, няма да е достатъчно.
Омразата наистина разяжда, но по правило само този, който я изпитва.
„Говориш глупости“
Тези думи са класически пример за обезценяване като форма на емоционално насилие. Фразата може да е варира: „Смешен/смешна си“, „Това не е сериозно“, „Това е толкова детинско!“
С тези фрази партньорът ни показва, че не признава нашите емоции и не приема грешките ни. С две думи – обезценява действията ни като по този начин подхранва самочувствието си. Пореден пример за манипулация, с която търси как да поправи поведението ни на такова, каквото на него му харесва и смята за правилно.
В такива ситуации да спорите е безсмислено. Най-добре е приемете ситуацията и да поискате от човека до себе си да ви обясни защо смята действията ви за глупави.
„Защото си мъж/жена“
Със сигурност сте срещали хора, които често употребяват изразите „Това е мъжка/женска работа“. В такива случаи говорим за подценяване, което в един момент просто излиза наяве. Имали сте труден ден и си излизавате всичко върху партньора си, а той дори няма вина.
„Смени крушката, нали си голям мъж!“, „Защо не си измила чиниите, нали си жена“.
Хората, използващи тези думи също са големи манипулатори. Често те разпределят ролите в семейството по този начин. Те смятат, че в дома има само две мнения – неговото е истината, а другото е грешното.
„Не искам да говоря за това“
Фраза, която можем да срещнем както в здрави, така и в токсични връзки.
Всеки от нас има право да иска да запази нещо за себе си и да не го обсъжда. Това не е лошо. В по-зряла възраст човек няма проблем да говори за всичко, но ясно поставя границите си.
В отношенията често изричаме това изречение с умисъл. Някои хора го казват, за да могат да събудят интереса и с нетърпение чакат да бъдат разпитвани и убедени да говорят. Няма нищо хубаво в такъв тип отношения.
„Мислиш ли, че си единствен/единствена?“
Не, не, не! Никога не го казвайте. С това ще пръснете страшна отрова в отношенията си. Така сякаш се съмнявате в партньора и качествата му, а на всичкото отгоре го обицате. Няма да се почувства добре.
„Защо не си ми казал/а какво ще правиш?“
Изричайки това сякаш казвате на половинката си, че няма право да прави неща, които вие не сте позволили. Това е едно от най-унизителните неща, които някой може да чуе.
Предполага се, че щом сте заедно си имате доверие и сте искрени помежду си.
Ако е решил да пие бира с колеги след работа или се е видяла с приятелка да поклюкарстват не означава, че веднагически трябва да правите от мухата слон. Важното във всяка връзка е всеки да има разполага както поиска със свободата си.
Отношенията ви ще бъдат перфектни, ако избягвате да използвате тези думи в ежедневното си общуване с половинката си.
Превод и редакция: TRENDY NEWS