Международен екип от учени, ръководен от астрономи от Университета на Минесота, измери размера на звезда, появила се два милиарда години след Големия взрив и избухнала като свръхнова. Статията на изследователите е публикувана в списание Nature.
По време на експлозия на свръхнова, възникваща по време на смъртта на масивна звезда, ударната вълна, възникнала по време на колапса на нейното ядро, достига повърхността на звездата и рязко увеличава нейната яркост. Тъй като нагрятата от удар звезда впоследствие се разширява и охлажда, нейната ранна светлинна крива зависи от размера на прародителя. Досега обаче учените са успели да измерят радиуса на звездите, които са се превърнали в супернова в относителна близост до Слънчевата система.

Снимка: Wenlei Chen / НАСА
Изследователите наблюдаваха свръхнова с червено отместване z=3, която избухна в галактика, отдалечена на разстояние от около 21 милиарда светлинни години.
Времето за пътуване на светлинния лъч от светкавицата е 11,4 милиарда години, но оттогава Вселената има време да се разшири (реалният диаметър на видимата Вселена е 90 милиарда светлинни години). Самото избухване е настъпило, когато Вселената е била само на 2,1 милиарда години.
Беше анализирано оптично и ултравиолетово лъчение, което беше уловено от космическия телескоп Хъбъл, който записа ранния етап на експлозия на свръхнова 5,8 ± 3,1 часа след експлозията.
Разкриха същността на експлодираща звезда
Светлината от източника беше подобрена поради ефекта на гравитационна леща, когато определено масивно тяло променя пътя на електромагнитното излъчване с гравитационното си поле, което значително изкривява изображението на фоновия обект. В този случай свръхновата е била силно „обективирана“ от галактика от ранен тип в клъстера Abell 370.
Учените са установили, че звездата-предшественик е била червен свръхгигант с радиус приблизително 533 слънчеви радиуса. Авторите отбелязват, че масивен околозвезден диск със същия радиус може също да възпроизведе наблюдаваната крива на светлината, но това е малко вероятно, тъй като примери за такива явления в локалната Вселена с малко червено отместване са неизвестни. Напротив, сценарият за свръхнова е много по-вероятен, тъй като подобни събития са често срещани в съвременната вселена.
Превод и редакция: TRENDY NEWS