Паяците, както всички знаем, са вид насекомо, което е сред най-неприятните гадинки, обитаващи дома Ви. Едва ли има човек, който да не се е питал как да се отърве от досадните паяжини, които се появяват малко, след като са били почистени. Истината е, че те са резултат от дейността на паяците. За да се избавите от тази последица, трябва да се справите с насекомите, които ги плетат.
Видове паяци
Паяците са пълзящи насекоми от разред Aranae. В България се срещат около 700 вида, малка част, от които – отровни. Пример за такъв е черният паяк, разпространен в южна България – отровата на женските е по-силна от тази на пепелянка.
Паяците и неочакваните им произведения под въздействието на психотропни вещества (СНИМКИ)
Те са безгръбначни хищници и се хранят предимно с насекоми, затова се срещат най-вече в градини, гори и ливади. Характерни за тях са наличието на 8 крака, тяло съставено от две части и липсата на крила и антени. Могат да имат 2 или 3 чифта очи, 1 чифт челюсти и паяжинна жлеза. Най-честият признак за присъстивето им са паяжините, чрез които Aranae ловуват.
Те могат да бъдат много неприятен съжител във Вашия дом или офис, особено ако страдате от арахнофобия – страх от паяци. Повечето срещи с членестоногите ни неприятели са безпроблемни – те предпочитат да избягват контакт с хората. Ако бъдат притиснати, някои от тях хапят. Обичайно, ухапванията са безобидни и в повечето случаи не успяват да пробият кожата, но понякога могат да предизвикат алергични реакции. Най-често зоната на ухапване се подува, а понякога следва сърбеж, болка и зачервяване, които не отшумяват бързо. Въпреки привидната им безобидност, всеки появил се паяк е един от онези “неканени” гости в нашите домове, които могат да нарушат чувството ни за уют.

Как влизат в дома ни
Домовете ни имат множество “слаби” точки. Пукнатините около касите на прозорците, разстоянието между праговете на вратите и широките канали са само част от входовете, които пълзящите ни неприятели ползват. Друг начин, по който могат да проникнат в домовете ни е чрез внасянето на растения, хранителни продукти и мебели. В края на септември и началото на октомври месец, този вид насекоми започват миграцията си към по-благоприятни места за размножаване.
Паяк циклоза
