Лекари от Европа и Канада са установили, че редовният прием на витамин D намалява вероятността от развитие на деменция с около 40% сред възрастните хора на възраст над 70 години. Това съобщи в сряда пресслужбата на британския университет в Ексетър, позовавайки се на статия в списание Alzheimer’s & Dementia.
„Намаляването на честотата или забавянето на развитието на сенилната деменция става все по-важна цел за човечеството, предвид факта, че броят на потенциалните носители на нея непрекъснато расте. Нашето проучване показа, че витамин D може да служи като един от най-ефективните средства за решаване на този проблем“, каза изследователят от университета в Ексетър (Великобритания) Байрън Крийс, чиито думи са цитирани от пресслужбата на университета.
Според Световната здравна организация в момента има 55 милиона души, живеещи с деменция в света. Една от най-честите причини е болестта на Алцхаймер. Открива се в 60-70% от случаите. Това неврологично заболяване води до смърт на мозъчните клетки, в резултат на което човек има трайно намалени мисловни, поведенчески и социални умения. Може да забрави скорошен разговор, събитие или имената на роднини, да се изгуби на познато място и т.н.

Изследователите решили да разберат как честотата и вероятността от развитие на деменция се влияе от приема на витамин D, чиито молекули помагат за премахването на протеиновия „боклук“ от мозъчните клетки. За да направят това, те проследиха как редовният прием на веществото влияе върху мозъчната функция на повече от 12 хиляди възрастни жители на САЩ, чиято средна възраст е 71 години.
Витамин D и мозъкът
Както отбелязват изследователите, около една трета от участниците в експеримента редовно приемат витамин D, което позволява на лекарите да проследят ефекта на веществото върху състоянието на мозъка на доброволците през следващите десет години от живота им. По време на тези наблюдения учените взеха предвид дали участниците в експеримента са носители на APOE4, вариация на гена APOE, който увеличава няколко пъти вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер.
Наблюденията показват, че деменция се е развила при 2,7 хиляди участници в експеримента десет години след началото на експеримента, като 75% от тях не са приемали витамин D през целия този период. Като се вземат предвид всички странични ефекти, това означава, че редовният прием на витамин D намалява вероятността от развитие на деменция сред доброволците с около 40%, според лекарите.
Интересното е, че този ефект е по-силен сред по-възрастните доброволци, които не са носители на варианта APOE4. Крийс и колегите му предполагат, че причината за това може да е, че червата на хората с вариант APOE4 абсорбират витамин D от храната по-активно, отколкото хората без мутация.
Откритието, отбелязва Крис, вече е подтикнало учените да организират клинично изпитване на VitaMIND, в което са предложили на няколко хиляди доброволци на възраст 40 и повече години да приемат дългосрочно витамин D или плацебо. Учените се надяват, че тези експерименти ще разкрият механизма на действие на витамин D върху мозъчните клетки, както и ще помогнат да се разбере защо мутацията APOE4 намалява ефективността на веществото върху нервната система.
Превод и редакция: TRENDY NEWS