Група изследователи от Китай и Австралия изследваха нивото на замърсяване на въздуха в различни части на света и стигнаха до извода, че само по-малко от 1% от територията на Земята може да се счита за безопасна в това отношение. Резултатите от работата са публикувани в списание Lancet Planetary Health.
Авторите на работата анализираха измерванията на нивото на замърсяване на въздуха на планетата със суспендирани частици PM2.5, големи дози от които могат да провокират развитието на сърдечно-съдови заболявания. Проучването се основава на данни от мониторингови станции в 65 страни и метеорологична информация за периода от 2000 до 2020 г.

„През 2019 г. само 0,18% от земната площ и 0,001% от световното население са били изложени на средна годишна експозиция на PM2,5 при концентрации под [препоръчаната от СЗО граница от] 5 µg/m3“, се казва в статията.
Авторите уточняват, че най-високи нива на вредни частици са открити в Източна Азия, Южна Азия и Северна Африка. Докато Австралия, Нова Зеландия, други региони на Океания и Южна Америка са сред регионите с най-ниски средни годишни PM2,5 във въздуха, но броят на дните в годината, когато тази цифра е над нормата, се увеличава.
„В Южна и Източна Азия повече от 90% от дните през 2000, 2010 и 2019 г. са имали дневни концентрации на PM2,5 над 15 µg/m3. В Океания, особено Австралия и Нова Зеландия, имаше значително увеличение на броя на дните с високи концентрации [частици]“, уточняват учените.
Изследователите също така отбелязват, че поради малкия брой станции за мониторинг в редица региони, резултатите от проучването може да не отразяват реалната ситуация.
Превод и редакция: TRENDY NEWS