Учени от университета в Лиеж в Белгия установиха, че при здрав човек някои имунни кръвни клетки могат да се размножават. По-рано това свойство се смяташе за присъщо само на прогениторни стволови такива или злокачествени клетки. Откритието се съобщава в статия, публикувана в списанието Nature Immunology.
Способността за пролиферация е открита в моноцитите, големи левкоцитни клетки, които са отговорни за вродения имунитет. Оказа се, че тази функция е важна за попълване на резерва от резидентни тъканни макрофаги, необходими за защита на тялото от чужди или вредни частици.
Смята се, че поддържането на тъканните макрофаги зависи или от диференциацията на моноцитите, или от самообновяването на самите макрофаги.

По време на експериментите учените са използвали мишки с дефицит на макрофаги, за да проучат как запасът от тези клетки се попълва в живия организъм. Те откриха, че моноцитите Ly6C+, присадени на гризачи, се размножават преди да се диференцират в макрофаги, докато рецепторът на макрофаговия колония-стимулиращ фактор Csf1 е важен за пролиферацията.
Преходът от моноцитна пролиферация към трансформация на макрофаги се контролира от транскрипционния фактор MafB, докато транскрипционният фактор c-Maf специфично регулира подгрупа от макрофаги с CD206 рецептора. Така възпроизвеждането на имунните клетки е под строг контрол и не води до появата на тумори.
Превод и редакция: TRENDY NEWS