Емисии на парниковите газове трябва да бъдат намалени почти наполовина до 2030 г., за да се ограничи повишаването на средната температура на Земята до 1,5 градуса по Целзий. Това се посочва в доклада на Международната група по изменение на климата (IPCC) след сесията, проведена в Интерлакен, Швейцария.
„През настоящото десетилетие са необходими ускорени действия за адаптиране към изменението на климата“, казаха експертите. Ограничаването на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива „изисква дълбоки, бързи и устойчиви намаления на емисиите на парникови газове във всички сектори“, казаха те. „Емисиите трябва да намалеят сега и да бъдат намалени почти наполовина до 2030 г., за да се ограничи затоплянето до 1,5 градуса по Целзий“, заяви IPCC.

Експертите припомнят, че изгарянето на изкопаеми горива в продължение на повече от 100 години, както и „неравномерното използване“ на енергийните и земните ресурси „допринесоха до глобално затопляне с 1,1 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните нива“.
Това доведе до „повече чести и по-интензивни екстремни метеорологични явления, които имат все по-опасно въздействие върху природата и хората във всички региони на света.“
IPCC вижда решението на проблема със затоплянето в „устойчивото на климата развитие“.
Икономическите ползи само от подобряването на качеството на въздуха „биха били почти същите, или може би дори по-големи от разходите за намаляване или избягване на емисиите“, казаха експерти. В същото време „ефективното и справедливо опазване на приблизително 30-50% от земната суша, прясна вода и океан ще помогне да се гарантира здравето на планетата“.
Цената на газа в Европа падна под 500 долара за първи път от август 2021 г.
През декември 2015 г. беше подписано Парижкото споразумение за борба с глобалното затопляне. В нейната рамка участващите страни се ангажираха доброволно да намалят емисиите на CO2 през следващите десетилетия, за да поддържат повишаването на средната температура на около 1,5 или 2 градуса по Целзий. Сред мерките, които според авторите на документа трябва да допринесат за постигането на тази цел, развитието на възобновяемите енергийни източници и намаляването на използването на изкопаеми горива.
Превод и редакция: TRENDY NEWS