Най-стария за сега часовник в света се намира в България в месността на община Минерални бани, Хасковска област. Възрастта му се оценява на повече 5000 години.
Досега се смяташе, че слънчевият часовник е бил изобретен в Китай преди 4500 години, а сянката на вертикален прът, каквато е използвана за отчитане на времето в часовника от Минерални бани, се смяташе, че е въведена от древните гърци около 15 в. пр. н. е. Това изумително откритие е с важно световно значение, тъй като има открит само един такъв подобен часовник.

Той е бил намерен в Мексико.
Нашият обаче е по-добре разработен, като има седем стъпала, докато този в Мексико само пет. Също така този часовник наистина е уникален и чрез него могат да се отчитат не само часовете, а минутите, секундите и дните, така че той едновременно с това изпълнява функцията и на календар.
Най-старият астрологичен часовник, който все още работи (СНИМКА/ВИДЕО)
Чрез направени експерименти, екипът, натъкнал се на находката, забелязал че сянката, хвърляна от пръчка забита в един от отворите на часовника попада на различно стъпало точно на един астрономически час.
Слънцето се движи по небето и за 1 час изминава 15 градуса с постоянна скорост. Според астрономите, ако имаме часовник, който е равнината, в която се движи Слънцето, то той показва тези ъгли.
Мястото, на което се намира часовникът, е наистина трудно достъпно. Минава се през много тесен проход между две скали.
Има и много змии, така че за хора без специална екипировка е немислимо да го достигнат, охлади мераците на стотиците ентусиасти Мая Вапцарова. След няколко седмици тя възнамерява да отведе там своите приятели астрономи за да направят прецизни изчисления за слънчевия часовник на прототраките.