Затъмненията са от астрономическите събития, които предизвикват голям интерес. А днес, 20 април, ще сме свидетели на наистина зрелищно и много рядко по вида си такова затъмнение.
Хибридното слънчево потъмнение е вид слънчево затъмнение, което изглежда като пръстеновидно или пълно слънчево такова, в зависимост от местоположението на наблюдателя.

Подобен феномен се наблюдава, когато Луната е прекалено близо до Земята, за да може сянката й напълно да закрие слънчевия диск. И докато при пълното помрачение на Слънцето остава напълно скрито, при хибридното виждаме светлина, подобна на ореол, която обгражда сянката на Луната.
За съжаление това затъмнение ще може да бъде наблюдавано единствено в части на източна Австралия, Източен Тимор и някои индонезийки острови. Затова пък можем да го видим в реално време в YouTube.
Хибридното слънчево затъмнение на 20 април започва в 4:34 ч. българско време и ще продължи до 09.59 ч. българско време, съобщават Time & Date. Следващото хибридно слънчево затъмнение ще бъде на 14 ноември 2031 г.
Какво прави хибридното затъмнение уникално
Известно още като пръстеновидно-пълно затъмнение, хибридното такова е функция на кривината на Земята и траекторията на движение.
Поради близостта си до Луната по това време, в някои райони тя ще изглежда със същия размер като Слънцето. Хората на други места ще виждат Луната по-малка от Слънцето – при пръстеновидно затъмнение.
Пълното замъгляване, създадено от централната и най-тъмна сянка на Луната, известна като нейната умбра, причинява краткотрайно затъмняване на небето, тъй като Луната скрива от поглед почти цялото Слънце – с изключение на външната му огнена атмосфера.
Пръстеновидното помрачение се дължи на сянката на Луната, която започва там, където свършва умбрата, и се изразява в по-ясен кръг от светлина, тъй като Луната покрива по-малка част от слънцето, наподобяваща диск. И двата вида явления се появяват като частични затъмнения в началната и крайната част, поради орбитата на Луната.
Хибридното събитие настъпва, когато Луната е на точното разстояние, при което и умбралната, и антумбралната сянка могат да достигнат Земята. По време на пълно помрачение, в самата среда на пътя на затъмнението, антумбралната сянка ще създаде пръстеновидно затъмнение за някои наблюдатели, а умбралната сянка ще изглежда като пълно затъмнение за други.
Тъй като дистанцията между Слънцето и Луната трябва да е в тази идеална точка, а разстоянието между тях непрекъснато се променя, тези идеални условия се наблюдават рядко.