Лекари от испанска болница са извършили първата в света пълна белодробна трансплантация с помощта на роботозирана хирургична техника, позволяваща на специалистите да направят по-малко инвазивен разрез в тялото на пациента.
При сочената за пионерска манипулация хирурзите от болница Vall d’Hebron в Барселона са използвали робот “Да Винчи” с четири ръце, за да отстранят малка част от кожата, мазнините и мускулите на пациента и да премахнат увредения бял дроб, след което през осемсантиметров разрез в долната част на гръдната кост са присадили донорски бял дроб. Процедурата е по-малко болезнена за пациента, тъй като раната се затваря лесно и е по-безопасна от традиционния метод, който изисква 30-сантиметров разрез и създава много деликатен следоперативен период.

Трансплантираният пациент е 65-годишен мъж, страдащ от идиопатична белодробна фиброза, информира inews.co.uk. Oперацията e била извършена през февруари, но подробности за нея се оповестяват едва сега, отбелязва медията.
„Откакто се съвзех от упойката, болката е нулева“, заяви на пресконференция трансплантираният мъж. Той призова испанските политици да инвестират повече в общественото здравеопазване в страната, което е било изправено пред съкращения през последните години.
Д-р Алберт Джауреги, ръководител на екипа по белодробни трансплантации и белодробна хирургия, посочи, че новата роботизирана техника позволява на хирурзите да избегнат голям разрез, който отнема време, за да заздравее. Специалистът допълни, че екипът му е обмислял въвеждането на роботизирана хирургия в сферата на трансплантологията от години.
Хирургът обясни, че пациентите, възстановяващи се след белодробна трансплантация, често изпитват силна болка.
При всяка трансплантация, за да се предотврати отхвърлянето на новия орган, е нужно да се прилагат лекарства, които потискат имунната система на пациента до края на живота му. Това означава, че рискът от следоперативна инфекция винаги е много висок.
В някои случаи възниква инфекция и раната не се затваря правилно, разясни той. В такива случаи се налага и повторна операция за овладяване на инфекцията. Пациентите, нуждаещи се от белодробна трансплантация, страдат и от хронична дихателна недостатъчност и дори прости действия като ходене до тоалетна могат да бъдат силно изтощителни за тях. Следователно агресивните операции, като традиционните белодробни трансплантации, могат да имат негативни последици, допълни специалистът.
„Преди този подход трябваше да влезем между ребрата, което може да бъде много болезнено за пациента. Сега изоставяме традиционната хирургия и ще се насочим към по-малко инвазивни техники, при който се прави много по-малък разрез“, заяви той.

„Горди сме да представим пионерската техника, извършена от Каталунската система за здравеопазване, която допринася за клиничното подобрение на всички пациенти в международен план“, заяви и Манел Балселс, министър на здравеопазването на Каталуния.
Надеждите на специалистите са, че използването на роботозирана хирургия ще намали и броя на усложненията след трансплантации.
Миналата година екип от болница Cedars Sinai в Калифорния извърши трансплантация на бял дроб на 69-годишен мъж с помощта на робот, но той бе използван едва в края на операцията.
Испания е световен лидер в трансплантациите на органи със средно 7 донора и 15 трансплантации на ден през 2002 г., според данни на испанското министерство на здравеопазването, допълва Foxnews.