Главните изпълнителни директори на Google (GOOGL.O), Microsoft (MSFT.O), OpenAI и Anthropic ще се срещнат с вицепрезидента Камала Харис и висши служители на администрацията. Срещата е с цел да обсъдят ключови въпроси, свързани с изкуствения интелект (ИИ), в четвъртък, съобщи служител на Белия дом, предава Reuters.
В поканата до изпълнителните директори, видяна от Ройтерс, се отбелязва „очакването на президента Джо Байдън, че компании като вашата трябва да се уверят, че продуктите им са безопасни, преди да ги предоставят на обществеността“.
Притесненията относно бързо развиващата се технология на изкуствения интелект включват нарушения на поверителността, пристрастия и опасения, че тя може да разпространи измами и дезинформация.

През април Байдън заяви, че все още не е ясно дали ИИ е опасен, но подчерта, че технологичните компании носят отговорност да гарантират, че продуктите им са безопасни. Социалните медии вече показаха вредата, която мощните технологии могат да нанесат без подходящи предпазни мерки, каза той.
Администрацията също така търси публични коментари относно предложените мерки за отчетност на системите за ИИ, тъй като нараства загрижеността за въздействието им върху националната сигурност и образованието.
В понеделник заместниците на Съвета за вътрешна политика на Белия дом и на Службата за научна и технологична политика на Белия дом написаха в блог публикация за това как технологията може да представлява сериозен риск за работниците.
На срещата в четвъртък ще присъстват, наред с други, началникът на кабинета на Байдън Джеф Зиенц, заместник-началникът на кабинета Брус Рийд, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан, директорът на Националния икономически съвет Лаел Брейнард и министърът на търговията Джина Раймондо, заяви служител на Белия дом, който не пожела да бъде назован.
Компаниите не са отговорили веднага на молбата за коментар.
ChatGPT, програма с изкуствен интелект, която неотдавна привлече вниманието на обществеността със способността си да пише бързо отговори на широк кръг от запитвания, по-специално привлече вниманието на американските законодатели, тъй като се превърна в най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята с повече от 100 милиона активни потребители месечно.
„Смятам, че трябва да сме предпазливи с ИИ, и смятам, че трябва да има някакъв правителствен надзор, защото той представлява опасност за обществото“, заяви главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск миналия месец в телевизионно интервю.
Превод и редакция: TRENDY NEWS