Китайски експериментален космически кораб се завърна на Земята днес, след като престоя в орбита 276 дни. Това съобщиха китайските държавни медии, завършвайки знакова мисия за тестване на космическите технологии за многократна употреба на страната, предава Reuters.
Според държавните медии космическият апарат без екипаж се е завърнал в центъра за изстрелване в Джукуан, Северозападен Китай, както е било предвидено.
Не са дадени подробности за това какъв е този китайски апарат, какви технологии са били тествани, на каква височина е летял и докъде са го отвели орбитите му след изстрелването в началото на август 2022 г. Снимки на апарата също все още не са публикувани публично.
Тестът бележи „важен“ пробив в изследванията на Китай в областта на технологиите за космически кораби за многократна употреба, които ще осигурят по-удобен и евтин начин за осъществяване на бъдещи космически мисии, съобщават държавните медии.

През 2021 г. подобен космически апарат може би е летял до ръба на космоса и се е върнал на Земята в същия ден в мисия, която също е била държана до голяма степен в тайна. Той се приземи на Земята „хоризонтално“, според главния космически изпълнител на Китай по онова време.
Коментатори в китайските социални медии изказват предположения, че Пекин разработва космически кораб като X-37B на американските военновъздушни сили – автономен космически самолет, който може да остане в орбита в продължение на години.
X-37B без екипаж и за многократна употреба се завърна на Земята през ноември миналата година по време на своята шеста и последна мисия, след повече от 900 дни в орбита.
Превод и редакция: TRENDY NEWS