Броят на хората, които доживяват до 100-годишна възраст, се увеличава от десетилетия насам. Той вече достига близо половин милион души по света, предава washington.edu.
Много по-малко обаче са „суперстолетниците“ – хората, които доживяват до 110 години или дори повече. Най-възрастният жив човек, Жана Калмен от Франция, е била на 122 години, когато е починала през 1997 г.
В момента най-възрастният човек в света е 118-годишният Кане Танака от Япония.
Според ново изследване на Вашингтонския университет тази изключителна продължителност на живота вероятно ще продължи да нараства бавно до края на този век. Прогнозите сочат, че е възможна продължителност на живота от 125 или дори 130 години.
„Хората са очаровани от крайностите на човечеството, независимо дали става въпрос за пътуване до Луната, колко бързо може да бяга някой на Олимпийските игри или дори колко дълго може да живее някой.“
Това казва водещият автор Майкъл Пиърс, докторант по статистика в Университета на САЩ.
„По този начин ние определяме количествено колко вероятно е според нас някой човек да достигне различни екстремни възрасти през този век.“
Дълголетието има последици за правителствените и икономическите политики, както и за решенията на отделните хора, свързани със здравеопазването и начина им на живот, което прави това, което е вероятно или дори възможно, важно на всички нива на обществото.
В новото изследване, публикувано на 30 юни в Demographic Research, се използва статистическо моделиране, за да се изследват крайностите на човешкия живот.
С продължаващите изследвания на стареенето, перспективите за бъдещи медицински и научни открития и сравнително малкия брой хора, които доказано са достигнали 110 и повече години, експертите обсъждат възможните граници на така наречената максимална обявена възраст при смърт. Докато някои учени твърдят, че болестите и основното влошаване на състоянието на клетките водят до естествена граница на продължителността на човешкия живот, други твърдят, че такава граница не съществува, за което свидетелстват рекордно високите възрасти.
Ето коя е най-възрастната жена на корица на Vogue (СНИМКИ)
Пиърс и Ейдриън Рафтери, професор по социология и статистика в Университета на САЩ, възприеха различен подход. Те се питат каква би била най-дългата индивидуална продължителност на човешкия живот в света до 2100 г. Използвайки Байесовата статистика, често използван инструмент в съвременната статистика, изследователите изчисляват, че световният рекорд от 122 години почти сигурно ще бъде счупен, като има голяма вероятност поне един човек да доживее между 125 и 132 години.

За да изчислят вероятността да се живее над 110 години – и до каква възраст – Рафтери и Пиърс се обърнаха към най-новата итерация на Международната база данни за дълголетие, създадена от Института за демографски изследвания „Макс Планк“. Тази база данни проследява свръхвъзрастните хора от 10 европейски държави, както и от Канада, Япония и САЩ.
Използвайки Байесов подход за оценка на вероятността, екипът на УАСГ създава прогнози за максималната съобщавана възраст при смърт във всички 13 държави от 2020 до 2100 г.
Сред констатациите им са:
Изследователите изчисляват почти 100% вероятност да бъде подобрен настоящият рекорд за максимална възраст при смърт – 122 години и 164 дни на Калмент;
Вероятността човек да живее по-дълго остава голяма – до 124 години (99% вероятност) и дори до 127 години (68% вероятност);
Възможна е още по-дълга продължителност на живота, но тя е много по-малко вероятна – вероятността някой да доживее до 130 години е 13%;
В настоящия случай свръхвековните хора са изключение и вероятността за счупване на настоящия възрастов рекорд се увеличава само ако броят на свръхвековните хора нарасне значително. При непрекъснато увеличаващото се световно население това не е невъзможно, казват изследователите.
Хората, които постигат изключителна дълголетие, все още са достатъчно редки, за да представляват избрана популация, казва Рафтери. Дори при нарастване на населението и напредък в здравеопазването се наблюдава изравняване на смъртността след определена възраст.
С други думи, вероятността човек, който доживее до 110 години, да живее още една година е приблизително същата като тази на човек, който доживее до 114 години, т.е. около половината.
„Няма значение на колко години са, след като достигнат 110 години, те продължават да умират със същата скорост“, казва Рафтери. „Те са преминали през всички различни неща, които животът ви подхвърля, като например болести. Те умират по причини, които са донякъде независими от това, което засяга по-младите хора.
„Това е много подбрана група от много здрави хора.“
Изследването е финансирано от Националния институт за детско здраве и човешко развитие.
Превод и редакция: TRENDY NEWS