Всеки е чувал за прочутата Транссибирска железница. Това е класическото приключение. Известната жп линия, която свързва Европа и Азия, декор на много книги и филми, е придобила имидж на едно романтично приключение само за малцина, отбрани.
Понятието ”Транссибирска железница” всъщност покрива трите основни маршрута през Сибир: Транс-Монголски (отбелязан с червен пунктир на картата), Транс-Манджурски (синя непрекъсната линия на картата), и Транс-Сибирски (с тъмносин пунктир). И трите маршрута следват линията Москва – Улан Уде през първите 4 дни. Оттам Трансмонголският се отделя на юг, за да достигне Пекин през Монголия и пустинята Гоби. Другите две линии следват един и същ маршрут до Чита. Оттам Транс-Манджурската се отклонява на югоизток и достига Пекин по пътя за Харбин и през североизточнен Китай. Транссибирската линия продължава на изток през Сибир по целия път до Владивисток.
Любопитен факт е, че еднопосочното пътуване по Транссибирската железница включва преминаване на 3901 моста.

Транс-Монголската линия (7865 км, 6 дни)
Това е най-популярният от трите маршрута. За 6 дни пътуващият прекосява неповторими по рода си пасажи: от индустриалните зони на европейска Русия, на запад през Урал до безкрайните борови гори на Сибир, покрай езерото Байкал и през Монголските тревни степи, рядко населявани от стада овце и коне.
След 30-минутен престой в Монголската столица – Улан Батор, влакът продължава през източната част на пустинята Гоби и през плодородните оризови полета на Китай, предлагайки бързи погледи към китайската стена, за да пристигнем в Пекин, пет и половина дни след заминаването ни от Москва. Бихте могли да прекъснете пътуването си в двата най-интересни града – Иркутск и Улан Батор, и да усетите атмосферата от миналите времена – керваните, пренасящи чай от Китай до Русия по старите пощенски пътища.

Маршрутът се обслужва от международен китайски влак 4, заминаващ от Москва веднъж седмично. Ако решите да спирате по пътя ще трябва да ползвате и вътрешни руски влакове. От Пекин можете да летите обратно към къщи или, както много туристи правят, да продължите пътешествието из Азия самостоятелно.
Транссибирска линия (9289 км, 7 дни)
Това е най-слабо известната дестинация сред туристите, а всъщност минава по оригиналния маршрут! Тя прекосява цяла Русия от запад на изток, като за 7 дни изминава 9289 км и пресича 7 часови пояса. След град Иркутск и езерото Байкал влакът продължава през Източен Сибир. Това е изумително красив район – дива, непокътната природа, вековни гори, буйни реки и закътани селца, забравени от цивилизацията.

Пътуването приключва във Владивосток, едно от най-важните руски пристанища. Маршрутът се обслужва от няколко руски влака. От Владивосток можете да летите до Москва, да плавате с ферибот до Япония или да летите до Америка и да направите околосветско пътешествие.
Трансманджурска линия (9001км, 7 дни)
Построена от руснаците в началото на ХХ век, тази линия достига североизточен Китай и минава през красивата планска верига Голям Хинган, достигайки Пекин след 9000 км и 7 дни. За този маршрут няма нужда от монголска виза, обслужва се от руски влак номер 20, заминаващ от Москва веднъж седмично.
Сезон
Най-добрият период за пътуване е април – октомври. Сибирската зима е непоносимо студена, но ако това не ви плаши – гарантираме ви изключително автентично преживаване. През зимата във влака няма туристи. Само местните пътуват и обстановката е доста топла.