Повече от 99 процента от всичкото злато на Земята липсва. Цялото е потънало в центъра на планетата преди милиарди години. Всъщност, казва геологът Бърнард Ууд от университета Макуори в Австралия, има достатъчно злато в земното ядро, за да покрие повърхността на Земята.
Как се стига дотам?
Земята се е образувала от поредица от по-малки планетезимали, които се разбиват заедно в продължение на 30 милиона до 40 милиона години. Ууд пресмята колко злато трябва да присъства в земната кора, като сравнява състава на кората с този на метеоритите, подобни на планетезималите.
Той заключва, че земната кора е изчерпана от злато, платина и никел и предполага, че всички тези обичащи желязо елементи са били привлечени в богатото на желязо ядро на Земята, докато повърхността му е все още океан от разтопена магма.

Всъщност, ако по-късно метеоритите не бяха отложили злато на повърхността на Земята милиони години след като ядрото ѝ се е образувало напълно и кората ѝ се е охладила, златото би било още по-рядко и скъпо, отколкото е днес.
Ууд е изчислил, че 1,6 квадрилиона тона злато трябва да лежат в земното ядро. Това може да звучи много, но всъщност е само малък процент от общата маса на ядрото – около една част на милион. Ядрото съдържа шест пъти повече платина, отбелязва Ууд. Той добавя, че „хората се вълнуват по-малко от това, отколкото от златото“. И може би е прав.
Това се дължи на факта, че в самото си създаване планетата ни е била в нещо като течно състояние и ядрото се е оформило първо. Още по-впечатляващото е, че цялото злато, което намираме ние хората е дошло на повърхността преди милиони години. Останалото все още си стои добре пазено в горещото ядро. Всъщност в ядрото има достатъчно благородни метали, за да покрият цялата повърхност на Земята с дебел четири метра слой.
Превод и редакция: TRENDY NEWS