Преди да се появи анестезията, ампутация се е извършвала в будно състояние и пациентите са можели да усетят мъчителната болка от операцията.
Затова лекарите, които отстранявали крайницит най-бързо, станали популярни. Такъв бил Робърт Листън, хирург и шотландец, поставил рекорд за ампутация на крак само за 30 секунди.
Младият лекар, който лекува безплатно из селата в Северозапада (СНИМКА)
Д-р Листън, който получава прозвището „Най-бързият нож в Уест Енд“, ръководи хирургия на Бонд Стрийт, Мейфеър, Лондон, от 1840 до 1846 г. – годината, в която за първи път е използвана упойка.

В един от случаите д-р Листън толкова бързо ампутира крак, че отрязва и тестиса на пациента си.
По време на друга операция пък получава 300% смъртност, след като случайно отрязва три пръста на асистента си и изплашва до смърт един от другите лекари.
По-късно и асистентът, и пациентът умират от гангрена, след като раните им се инфектират.
В началото на XIX в. болниците били известни като „вратата към смъртта“ и студентите по медицина се тълпели в големите зали, за да гледат как пациентите страдат.
Каква е всъщност историята на Линстън?
Д-р Робърт Листън, роден на 28 октомври 1794 г., е решителен джентълмен, известен с невероятната си способност да извършва операции със застрашително бързо темпо, за да намали болката и риска от шок и загуба на кръв за пациента. Преди да бъдат въведени анестетиците в хирургическата практика, бързината на Листън често е означавала разликата между живота и смъртта на човека на операционната маса.

Листън имал двойствена репутация сред колегите си. Бил известен като опитен хирург с противоречив характер, което отчасти се дължало на силните му убеждения и дълбоката му грижа за пациентите. Имал е силно развито чувство за благоприличие и не се е страхувал да се скара на колегите си хирурзи и учители – и дори да влезе във физически сблъсък – ако е подозирал, че са се държали непристойно.
Превод и редакция: TRENDY NEWS