Козметичните процедури – от грижата за косата до грижата за кожата и грима – не винаги са били здравословни. Знаете за отровния арсен, нали?
Истината е, че е достатъчно да надникнем в историята, за да открием някои тенденции, които биха предизвикали повече от повдигане на вежди по днешните стандарти.
Вземете например нормите за красота във викторианска Англия, когато бялата прахообразна форма на арсен е бил популярна съставка за грим, въпреки че е бил изключително токсична отрова.

В основата на английската мода е популярната екзотика на Щирия, провинция в Австрия, където започва практиката на ядене на арсен. Ядящите праха се стремят да бъдат пример за стандартите за красота на времето, като консумират елемента с надеждата да постигнат гладък, кремав тен, без петна. Така започва манията на Европа от XIX в. по арсеника като козметичен продукт, който, въпреки че е смъртоносен и може да причини големи вреди на здравето, все пак се използва от някои, за да се постигнат стандартите за красота на времето.
Пластири за тен с арсен
Арсенът е естествен елемент, който се намира в земната кора, но в неорганичната си форма може да бъде много опасен, когато се консумира. Отравянето с арсен може да доведе до рак, сърдечносъдови заболявания и слабо когнитивно развитие. Въпреки това през 1890 г. д-р Джеймс П. Кембъл започва да продава арсенови „вафли за тен“, за които гарантира, че са „абсолютно безопасни и безвредни за всеки човек“.
Жените похапвали вафличките или дори се миели с отровата, надявайки се да постигнат идеален тен, който да е без „лунички, черни точки, пъпки, зачервявания, жълта или „кална“ кожа и други лицеви обезобразявания“.
Малко са знаели, че арсенът бавно ги убива. По ирония на съдбата, излагането на арсен не само води до влошаване на хиперпигментацията с течение на времето, но и до появата на тъмни петна по кожата на ръцете и краката.
Опосумът, чието тяло е противоотрова за всяка отрова, и още любопитни факти (СНИМКИ)
Арсенът в грима не е единствената токсична тенденция в красотата, която многократно се е появявала в историята на козметиката. Оловото също се използва в козметиката от древни времена. Древните египтяни са били едни от първите привърженици на грима на оловна основа, като са го използвали като пигмент в очната линия.
Предсмъртната маска на кралица Елизабет I
Независимо дали я познават по име, или не, в наши дни повечето хора са виждали изображение на английската кралица Елизабет, която вероятно е най-известна със своята сурова, почти неземно бледа кожа. Когато тя заема трона през 1558 г., това е период на силни вълнения за Англия и Ирландия. След екзекуцията на майка ѝ, Ан Болейн, Елизабет е обявена за незаконнородена и става кралица едва след преждевременната смърт на предшестващите я полубратя и сестри, което оставя монархията в безпорядък. Затова за Елизабет е било още по-важно да поддържа перфектен имидж, който да излъчва авторитет, подсилен от неземно чистия ѝ външен вид.

Призрачният ѝ тен е резултат от използването на фон дьо тен, наричан понякога „духът на Сатурн“ или „венецианска керемида“, направен от бяло олово и оцет.
Тя го използва, за да постигне бледата кожа, асоциирана с благородничеството по онова време, а също и за да прикрие белезите от едра шарка. Елизабет приема грима с бяло олово малко след като заема престола и продължава да го носи всеки ден до смъртта си 45 години по-късно.
С течение на времето бледата ѝ кожа започнала да прилича на тази на труп, а тъмносинята линия около венците ѝ можела да се види всеки път, когато кралицата разклащала зъбите си, за да се усмихне. Тежкото обезцветяване на кожата щяло да накара изражението ѝ да изглежда размазано, сякаш лицето ѝ бавно се топяло. И през цялото време оловото, абсорбирано през кожата на лицето ѝ, постепенно убиваше почти всеки орган в тялото ѝ, включително цялата ѝ нервна система, което щеше да даде път на странно поведение.
Някои смятат, че именно затова Елизабет е била известна със своя нрав, който се влошил към края на управлението ѝ. В месеците преди смъртта си кралица Елизабет отказва храна и напитки, което също може да е допринесло за кончината ѝ. В крайна сметка тя изсъхва и макар официалната причина за смъртта ѝ да остава неизвестна, мнозина смятат, че в крайна сметка се е поддала на оловно отравяне.
Превод и редакция: TRENDY NEWS