Бивш изпълнителен директор на ByteDance – Ю Интао, китайската компания, която е собственик на TikTok, обвини технологичния гигант в „култура на беззаконие“, включително кражба на съдържание от конкурентните платформи Snapchat и Instagram в ранните години на компанията, и я нарече „полезен инструмент за пропаганда на Китайската комунистическа партия“.
Това разкриха репортерите на The New York Times. Te са получили достъп до съдебния иск на Ю Интао, който някога е бил ръководител на инженерния отдел в американското подразделение на ByteDance.
Твърденията са част от иск за неправомерно уволнение, подаден в петък от Ю Интао, който от август 2017 г. до ноември 2018 г. е бил ръководител на инженерния отдел на американската компания ByteDance. В жалбата, подадена във Върховния съд на Сан Франциско, се казва, че г-н Ю е бил уволнен, защото е изразил загриженост относно „световна схема“ за кражба и извличане на печалба от интелектуалната собственост на други компании.
Сред най-фрапиращите твърдения в иска на г-н Ю е, че в офисите на ByteDance в Пекин е имало специално звено от членове на Китайската комунистическа партия, наричано понякога Комитет, което е наблюдавало приложенията на компанията, „ръководело е начина, по който компанията е развивала основните комунистически ценности“ и е притежавало „смъртоносен ключ“, който може да изключи изцяло китайските приложения.

„Комитетът е имал върховен достъп до всички данни на компанията, дори до данните, съхранявани в САЩ“, се казва в жалбата.
Твърденията на г-н Ю, които описват начина, по който ByteDance е функционирала преди пет години, се появяват в момент, когато TikTok е изправена пред интензивен национален контрол относно отношенията ѝ с компанията майка и потенциалното влияние на Китай върху платформата.
Приложението за видеоклипове, което се използва от повече от 150 милиона американци, стана изключително популярно за мемета и забавление. Но законодатели и американски служители са загрижени, че приложението предава на Пекин чувствителна информация за американците.
През март комисия на Конгреса изслуша главния изпълнителен директор на TikTok, Шоу Чу, относно китайската собственост на приложението. Кристофър Рей, директорът на Федералното бюро за разследване, наскоро заяви, че TikTok „предизвиква безпокойство по отношение на националната сигурност“. От ноември насам повече от две дузини държави забраниха TikTok на правителствени устройства.
В изявление, изпратено по електронната поща, ByteDance заяви в петък, че компанията ще „се противопостави решително на неоснователните според нас твърдения и обвинения в тази жалба“.
„Г-н Ю е работил за ByteDance Inc. по-малко от година и трудовото му правоотношение е приключило през юли 2018 г. По време на краткия си престой в компанията той е работил по приложение, наречено Flipagram, което е прекратено преди години по бизнес причини“, се казва в изявлението.
В жалбата си 36-годишният г-н Ю заяви, че докато TikTok се е стремял да привлече потребители в ранните си дни, инженерите на ByteDance са копирали видеоклипове и публикации от Snapchat и Instagram без разрешение и след това са ги публикували в приложението. Той също така твърди, че ByteDance „систематично е създавала измислени потребители“ – по същество армия от ботове – за да увеличи броя на ангажираните потребители – практика, за която г-н Ю казва, че е сигнализирал на началниците си.
Превод и редакция: TRENDY NEWS