Международен екип от астрономи е открил едно от най-мощните и най-дълготрайни космически изригвания, което е възникнало в галактика в съзвездието Фоксууд, на 8 милиарда светлинни години от нас, и е продължило повече от 2 години. Това съобщи в петък пресслужбата на университета в Саутхемптън, Великобритания, цитирани от ТАСС.
„Направихме това откритие напълно случайно, докато анализирахме данни с помощта на алгоритъм, насочен към откриването на определени видове свръхнови. Повечето избухвания от този вид, както и епизодите на приливно разрушаване на звезди, продължават само няколко месеца, преди да започнат да затихват. Избухването на AT2021lwx е запазило високата си яркост повече от две години, което само по себе си го прави изключително необичайно“, заяви университетският изследовател Филип Уайзман, чиито думи се съобщават от пресслужбата.

Избухването, открито от Уайзман и колегите му, е с рекордно висока енергия за всички обекти в космоса, освен за активните квазари – свръхмасивните черни дупки в центровете на активните галактики. Учените са го открили в рамките на проекта ZTF.
През последното столетие астрономите са открили десетки различни видове космически изригвания, включително експлозии на свръхнови и гама-изригвания, които за много кратко време излъчват приблизително същото количество енергия, каквото Слънцето произвежда за година или повече. Астрономите активно изучават тези събития, тъй като те играят важна роля в химическата еволюция на Вселената.
Избликът AT2021lwx е открит от роботизирания телескоп ZTF в средата на април 2021 г.
Първоначално учените предполагаха, че то е резултат от избухване на един от сравнително редките подтипове свръхнови от тип IIn. Последвалите наблюдения накараха астрономите да поставят под съмнение тази теория, тъй като яркостта на AT2021lwx продължи да нараства повече от половин година и остана висока в продължение на повече от две години. В крайна сметка изригването достигна рекордно висока яркост и освободи огромно количество енергия, сравнимо с изригващата активност на квазарите.
Учените смятат, че космическата експлозия е била причинена от гигантски облак от доста плътен газ, който е бил разкъсан от привличането на свръхмасивна черна дупка.
Уайзман и колегите му се надяват, че последващите наблюдения на избухването AT2021lwx ще им помогнат да проверят тази теория и да определят масата на облака, създал космическата експлозия. Освен това астрономите се надяват да открият и други примери за подобни явления и да разберат колко често могат да се случват във Вселената.
Превод и редакция: TRENDY NEWS