Уникалнен за Австралия вид птицечовки беше върнат в най-стария национален парк на страната южно от Сидни в петък в рамките на забележителен проект за опазване на околната среда. Това се случва след като семейството изчезна от района преди повече от половин век.
Известен със своята човка, крака и отровни шпори, птицечовката е един от само два бозайника в света, които снасят яйца, и прекарва по-голямата част от времето си във водата през нощта.
Поради отшелническия му характер и изключително специфичните му нужди от местообитание, повечето австралийци никога не са виждали такъв в дивата природа.

Преместването е резултат от съвместните усилия на Университета на Нов Южен Уелс (UNSW), Австралийското дружество за опазване на Таронга, WWF-Австралия и Националната служба за паркове и дива природа на Нов Южен Уелс.
Четири женски са пуснати в петък в Кралския национален парк, който е създаден през 1879 г. и е вторият най-стар национален парк в света.
От 70-те години на миналия век в парка, който се намира на около 35 км или един час път с кола южно от Сидни, не е имало потвърдени наблюдения на платипуси.
Преместването се извършва в момент, когато птицечовките са все по-застрашени от унищожаване на местообитанията, влошаване на състоянието на реките, диви хищници и екстремни метеорологични явления като суши и пожари в храстите.
Оценките за настоящата популация варират в широки граници – от 30 000 до около 300 000.
„За нас е много вълнуващо да видим как платипусите се завръщат в парка, как една процъфтяваща популация се установява тук и как жителите на Сидни могат да дойдат и да се насладят на това невероятно животно“, казва Гилад Бино, изследовател от Центъра за екосистемни науки на UNSW.
Бозайниците, които живеят по източното крайбрежие на Австралия и в Тасмания, са събрани от различни места в югоизточната част на щата Нов Южен Уелс и са подложени на различни тестове преди преместването им.
„Всяка птицечовка ще бъде проследявана през следващите две години, за да се разбере по-добре как евентуално да се намесим или пък да преместим вида в случай на суша, пожар или наводнение“, казват изследователите.
Превод и редакция: TRENDY NEWS