Странното е, че въздухът в един пчелен кошер е по-чист от въздуха, който се диша от хората. Степента на стерилизация в кошера достига стерилизацията като в операционната, но без изкуствени решения.

Според най-новите изследвания на учените дишането на кошерен въздух има силно имуностимулиращ ефект върху организма на човека. Освен това оказва противъзпалително, релаксиращо и тонизиращо въздействие.
В Полша, Турция и Украйна терапията с кошерен въздух е изключително популярна, тя е част от развитието на пчеларския туризъм в тези страни. У нас целебен въздух от кошера почти не се предлага.
Лечебна терапия с въздух от пчелен кошер
Дишането на въздух от пчелен кошер е много полезно за разрешаване на дихателните проблеми, гръдни алергии и астма.

Пчелният въздух се използва за лечение на много заболявания от доста години. След Втората световна война има непрекъснати подобрения в тази насока, като австрийската фамилия Хютнер изиграва значителна роля за това. През 1986 г. Хайнрих Хютнер съзнава благотворното въздействие на кошерния въздух при обикновената настинка. За него това е началото на непрекъснати изследвания и по-нататъшното развитие на формите на инхалация с пчелен въздух. А той намира все по-голямо поле за приложение в СПА центрове и в къщички, специално изградени за тази цел на някои пчелини.
Какво е апитерапия?
Апитерапията е клон на алтернативната медицина, която се базира на използването на пчелни продукти. Тук влизат всички пчелни продукти – пчелен мед, цветен прашец, прополис, пчелно млечице, восък, пчелна отрова, кошерен (пчелен) въздух. С тяхна помощ се лекуват успешно редица заболявания, а също така се повишава цялостно човешкия имунитет. Научете още за ползите от пчелните продукти.
Как да практикуваме апитерапия с кошерен въздух
Процесът на дишане на кошерен въздух представлява следното нещо:

Самото дишане се прави с маска за кошерен въздух, която е свързана посредством гъвкава тръба (маркуч) към инхалационно устройство. Това устройство е свързано към тавана на кошера, откъдето инхалатора бавно изсмуква полезния кошерен въздух и го насочва през нагрятата тръба през фина мрежа към маската за инхалация. Входният отвор на пчелния кошер е обърнат към външната страна, като по този начин пациентите нямат пряк контакт с пчелите. Една лечебна сесия трае около 30 минути. Прави се сутрин и следобяд, за 10 дни. Това се прави с цел, защото рано сутрин човешкото тяло е особено възприемчиво, а пък следобяд пчелният въздух е най-концентриран.
Освен този метод с маска, може да практикуваме и дишане на кошерен въздух в специална стая. Там пчелният въздух влиза в стаята от няколко кошера през отвори с мрежи. В помещението е изградено легло или пейка, на които пациентите могат да седнат или легнат и просто да дишат полезния кошерен въздух. Те нямат нужда от маска и може да правят някакво любимо занимание през това време – четене на книга, гледане на филм, слушане на музика и т.н. Кошерният въздух е високо йонизиран, така че влизайки в тялото, той намалява нивото на свободните радикали. А силното биомагнитно поле, идващо от пчелните семейства, нормализира всички функции на тялото и подобрява имунитета.