Малките страни, близки до Украйна, похарчиха повече за подкрепа на разкъсаната от война страна спрямо техния БВП през първия месец от руската инвазия, отколкото САЩ, Обединеното кралство или най-големите икономики на ЕС, сочат нови данни, цитирани от EuroNews.
Кои са лидерите?
Според Украйна Support Tracker от Института за световна икономика в Кил, който изброява и определя количествено обещанията за военна, финансова и хуманитарна помощ за Украйна, Вашингтон е предоставил на Киев еквивалента на 7,6 милиарда евро през четирите седмици след началото на руската инвазия на 24 февруари.
Обзор: Какво знаем за загиналите българи в Украйна?
Това е най-големият принос, като Полша е втора с пакет от малко под 1 милиард евро, следвана от Обединеното кралство, Германия и Франция.
Държавите-членки на ЕС допринесоха общо 2,9 милиарда, като допълнителни 1,4 милиарда идват от институциите на ЕС и 2 милиарда от Европейската инвестиционна банка.
„Забележително е, че само САЩ дават значително повече от целия ЕС, в чието непосредствено съседство бушува войната“, каза в изявление Кристоф Требеш, изследователски директор в Института в Кил и водещ автор на неговия Tracker.

И все пак Tracker показва също, че когато помощта се сравнява с икономиката на страната, САЩ пада от първо на 6-о място, като малката Естония се оказва на първо. Смята се, че приносът на Талин през първите няколко седмици на войната възлиза на близо 0,8% от неговата икономическа продукция.
Според Световната банка малката балтийска държава с 1,3 милиона жители е имала БВП от около 30,65 милиарда долара през 2020 г. Полша отново се нарежда на второ място с подкрепата си за Украйна, равняваща се на близо 0,18% от нейния БВП, като Литва, Словакия и Швеция завършват в първата петица. Междувременно приносът на САЩ достигна малко под 0,04% от техния БВП, който достигна 84,75 трилиона долара през 2020 г.

„Географската близост до Украйна изглежда играе важна роля в ангажираността на източноевропейските страни“, каза Требеш. Tracker наистина има ограничения, призна главният му автор, отбелязвайки например, че не може да „предостави пълната картина, защото военната помощ за Украйна, по-специално, не винаги е прозрачна“.
Анализ: Продаваме ли оръжия на Русия?
Той също така не включва други видове подкрепа, включително разходите за подпомагане на бежанци. Повече от 4,9 милиона души са избягали от Украйна от началото на атаката на Русия. според ООН. Съседните страни приеха по-голямата част от тях, като Полша вече е домакин на 2,8 милиона бежанци, докато Румъния, Унгария и Молдова имат общо 1,9 милиона в границите си.
Превод: Trendy News