Най-дълбокият подземен град в света се намира в Турция. Казва се Деринкую и се намира в района на Кападокия, на 30 км. от град Невшехир.
Преди известно време ви разказвахме за тайните на вълшебната Кападокия. Градът е природно чудо, известен със своите уникални скални образувания и невероятни разходки с балон с горещ въздух.
Но днес ще обърнем внимание на Деринкую, за когото е извесно, че е един от 36 подземни града, обитавани векове наред.
Интересното е, че всички тези градове са прокопани от човешки ръце.
За да се създаде подземен град са нужни няколко вида условия
В Кападокия има точно такива. Вулканични изригвания отпреди милиони години са насложили дебел слой пепел, който с времето се превръща в мека, но изключително стабилна скала. Тя се прокопава сравнително лесно и е толкова здрава, че тунелите са запазили първоначалната си форма чак до днес. Затова районът на Кападокия е изпълнен с подземни жилища и селца.
Никой не е предполагал какво се крие под земите на магичния турски град, известен с балоните си.
За всички е огромна изненада, когато през 1963 г. при ремонт на обикновен надземен дом се срутва стена, която открива подземно помещение. Оказва се, че то води към подземен коридор, а коридорът – към цял лабиринт.
Какво представлява Деринкую?
Както вече споменахме, градът е най-дълбокият подземен такъв в света. Смята се, че има около 20 подземни нива, но за момента може да се достигне само до първите 8. Дори толкова малко, те достигат до 55 метра под земята.
В тях археолози са открили нещо невероятно. Намерили са спални, бани, складове за храна, за оръжия, църкви, училища, затвор, гробници и друго.
По-дълбоко, на около 70-80 м, са открити и над 50 броя вентилационни шахти, които чрез мрежа от над 15 000 малки канали са внасяли свеж въздух от повърхността. Вероятно те са служели и за събиране на дъждовна вода, която се е използвала за нуждите на обитателите.
Учените добавят, че според тях най-вероятно в този град са живели около 22 000 души. Има и много пътища за евакуация и изход от града.
Предполага се, че единият от тях, който има дължина около 8-9 км, води чак до съседния подземен град Каймаклъ.
История на Деринкую
И до ден днешен не е ясно кога точно се е появил градът. Според някои историци става въпрос за 1600-1200 г. пр.н.е., когато хетите са били водеща група в Анадола. Малко след това империята им се разпада на малки групи, които със сигурност са нямали възможност да построят нещо подобно.
Други твърдят, че Деринкую е плод на майсторлъка на фригийците. Те са населявали района през 1200-800 г. пр.н.е.
Трети са на мнение, че са подземни градове на зороастрийците „огнепоклонници” от 800-700 г. пр.н.е. След това, Кападокия била завладяване от перси, македонци, гърци, арменци, сирийци.
За първи път се споменава за подземните градове през 370 г. пр.н.е от гръцки историк – Ксенофон.
Той описва как жителите им са се спускали през тесни отвори в широки подземни помещения и тунели, в които дори отглеждали добитъка си.
Подземният град Деринкую се споменава за последен път в началото на 20 век, когато кападокийските гърци все още са били обект на периодични нападения и са влизали под земята, за да се защитят.