Продължителните дъждове и високата влажност могат да повлияят неблагоприятно на състоянието на тялото, да доведат до намалена работоспособност и умора. Това разкри доктор Светлана Куприна, общопрактикуващ лекар в Инвитро-Воронеж. Но как точно влияе дъжда?
„Повишената влажност на въздуха, съчетана с висока температура на околната среда, затруднява топлообмена между човешкото тяло и околната среда поради намаляване на изпарението на потта от повърхността на кожата. В резултат на това може да се наблюдава намаляване на работоспособността, както физическа, така и умствена умора и слабост “, обяснява специалистът.
По думите й при дъждовно време атмосферното налягане също намалява, а въздухът съдържа по-малко кислород.

„Хората със заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната система са особено чувствителни към понижаване на атмосферното налягане. Те могат да станат слаби и да се задъхат. Също така намаляването на атмосферното налягане може да допринесе за повишаване на вътречерепното налягане, което пък от своя страна ще предизвика главоболие “, предупреждава Куприна.
В същото време хората с хронични заболявания и възрастните хора са най-чувствителни към промените в атмосферното налягане и дъжда. Техните симптоми се влошават – рязко спада кръвното им налягане, сърдечният ритъм се нарушава, болят ставите, зачестяват астматичните пристъпи, кожните заболявания и алергиите се усложняват.
Освен това при условия на висока влажност в помещенията могат да се появят мухъл, гъбички, гнилостни бактерии и други микроорганизми. Това се отразява пагубно на организма, води до понижаване на имунитета, допринася за развитието на кожни заболявания, алергии.
Лекарката съветва редовно да се проветряват помещенията, които обитаваме, за да се намали влажността на въздуха.
„Също така за целта можете да използвате климатик на специален режим или влагоуловител“, допълва Куприна.
Превод и редакция: TRENDY NEWS