До юли 1918 г. Русия била погълната от адска гражданска война, която щяла да струва милиони животи и да нанесе щети на страна, която вече се разклащала от опустошенията на Първата световна война. Пометена в този адски огън била старата царска монархия, последно оглавявана от Николай II.
Откриха изчезнал вид костенурка
Николай абдикира през 1917 г., докато Руската революция обхващала нацията. Оттогава той е бил пленник на последователни правителства, първо Временното правителство и след това администрацията, управлявана от Владимир Ленин и болшевиките. Семейство Романови са изпращани от място на място, като в крайна сметка пристигат в Екатеринбург през април, в Урал, район, известен с твърдите си комунистически симпатии.
Докато белите руски сили се сближават, Ленин и неговите сътрудници нареждат убийството на семейството, за да предотвратят попадането им в ръцете на антикомунистите. Друга теория, датираща от миналия век, гласи, че екзекуцията е била извършена погрешка. Това се случва, след като пияни болшевишки революционери, които са на стража да охраняват царското семейство, прекаляват с алкохола. Един от тях слиза при заложниците и ги разстрелва.

В нощта на 17 срещу 18 юли 1918 г. Николай, съпругата му Александра и децата им Алексей, Олга, Татяна, Мария и Анастасия, както и няколко от техния персонал са екзекутирани в мазето на Ипатиевата къща. Телата им са извадени, осакатени и изгорени, преди да бъдат погребани в гора.
Странно, но факт: Токчетата са били измислени за мъже
Останките на семейството били открити на етапи – всички с изключение на Алексей и Анастасия, които били намерени чак през 1979 г. и телата на останалите деца през 2007 г. Преди откриването на телата им се разпространиха слухове, че някои са оцелели, особено Анастасия, която посмъртно ще стане най-известната сред децата на царя.