В наши дни всички използваме мобилни телефони, за да се свържем с хората, които ценим, да се разведрим, или дори за работа. Но знаехте ли, че някога на полето на технологииите се е появило прототип на първия български мобилен телефон? Това се случва през далечната за нас 1964-та година.
Още на следващата година, инжинерите, отговорни за този проект, са осъвършенствали модела, като след това проектът бива представен на множество и различни изложения в целия свят.
Бети Лу Оливър – оцеляла след падане от 75-тия етаж
Идеята за този проект се ражда в Изследователския институт по електропромишленост в София от талантливия инж. Христо Бъчваров. Неговата цел е да успее да скицира и сглоби български преносим телефон, който да може да бъде побран в джоба и да позволи на гражданите да се свързват с други абонати от градската мрежа, когато пожелаят те.
За жалост, неговата идея, макар осъществена, не достига своя момент за масово производство, което довежда и до голямо разочарование в българския изобретател. Макар моделът на действие на самото устройство да наподобява първите мобилни телефони датиращи години по-късно, самото изобретение е изпреварило своето време. 18 години по-късно започва разработването на GSM стандартът, който бива патентован чак през 1991 г.
