Известната фраза на Хипократ гласи, че всяко лекарство може да се превърне в отрова, ако дозата не се прецени. Това твърдение е идеално за любимото кафе.
Редица изследвания доказват полезните свойства на напитката, но и предупреждават за опасността от прекомерната му консумация. То за кратко подобрява мозъчната функция и повишава концентрацията, но може да доведе до сърдечни проблеми, да влоши състоянието на кожата и наддаване на тегло.
Тялото ви сигнализира, че пиете прекалено много от одряващата напитка със седем знака. Тях разкрива Ната Гончар, президент на Асоциацията на диетолозите и здравните треньори.
Главоболие, ако сутринта не сте пили ободряващото питие
Нямате време да изпиете чаша от ароматното „пиво“ сутринта и цял ден страдате от неприятно главоболие? Това е класическа проява на кофеинова зависимост. Неприятните усещания се появяват поради факта, че кофеинът забавя притока на кръв. Прекратяването на ежедневната употреба на психостимуланта променя скоростта на мозъчния кръвоток, което провокира болка и сънливост.
Проучванията показват, че хората, които рязко се отказват от ксантиновия алкалоид, могат да развият симптоми на абстиненция като главоболие, объркване, слабост и раздразнителност. Но няма нужда да се страхувате. Неразположението ще премине без следа след няколко дни, а с него ще изчезне и привързаността към любимата ви напитка.
Кое е най-скъпото кафе в света и къде може да го откриете
Влошаване на паметта, трудно взимане на решения
Забравянето и нерешителността също се свързват с излишъка от кофеин, който има пагубен ефект върху областите на мозъка, отговорни за планирането, вземането на решения и преценката.
При постоянна консумация на ксантинов алкалоид умствените способности и паметта се влошават, тъй като това вещество причинява стесняване на мозъчните съдове, което провокира намаляване на притока на кръв и налягането на кислорода в мозъка.

Само 250 mg кофеин (това са 2-2,5 чаши кафе) намалява снабдяването на кръвоносните съдове на мозъка с 30% и води до кислороден глад.
Повишен апетит и наддаване на тегло
Ако след чаша кафе посегнете към бургер или торта, това е сигнал, че имате излишък от това ароматно питие в организма си.
Кофеинът стимулира апетита и засилва секрецията на стомашен сок, така че прекомерната консумация на храни, съдържащи го на празен стомах, може да доведе до гастрит и дори пептична язва.
Кафето и кофеинът влияят върху работата на стомашно-чревния тракт:
- повишават риска от киселини и синдром на раздразнените черва;
- повишават нивата на кръвната захар и ускоряват усвояването на въглехидратите;
- допринасят за наддаване на тегло. Това се дължи на повишаването на нивата на кортизола, което повишава апетита и желанието за мазнини, насърчава мастните натрупвания в областта на корема и талията.
Сухота в устата и признаци на дехидратация: запек, кожни проблеми, подуване
Забелязвате сухота в устата през деня? Това са признаци на недостиг на вода в организма. Кафето има силен диуретичен ефект и може да доведе до дехидратация, ако се консумира в излишък.
Когато екстрактите от черното питие се разграждат в тялото, се образува диметилксантин, който помага за отстраняването на водата от тялото. Дехидратацията може да причини нарушения на сърдечния ритъм, объркване и изсушаване на стомашно-чревната лигавица. А липсата на вода може да доведе до липса на слуз в дебелото черво, което ще провокира усвояването на токсини, запек и наднормено тегло.
Аритмия, депресия и чести настинки
Ежедневната консумация на напитката повишава нивото на адреналина, временно ободрява тялото, но след това рязко въвежда човек в състояние на умора и депресия.
Хормонът на стреса кортизол, който е отговорен за увеличаването на сърдечната честота и кръвното налягане, също расте.
С комбинацията от кофеин и стрес кортизолът влиза в състояние на повишена готовност, което провокира аритмия и скокове на кръвното налягане, а също така намалява имунитета, което води до чести настинки.

Чупливи кости и чупливи нокти
Изследователи установили, че прекомерната консумация на такът тип продукти допринася за загуба на костна маса. Факт е, че ксантиновия алкалоид премахва калция от тялото, а липсата му увеличава вероятността от остеопороза. Освен това дефицитът на калций влияе върху дебелината и здравината на нокътната плочка, така че ако ноктите ви станат чупливи и се ексфолират, трябва да ограничите употребата на този „вредител“.
Постоянна умора и слабост
Кафето не ви спасява от умората, а само създава илюзията за енергия и сила. Изтощението без чаша кафе е естественият сигнал на тялото, че пиете твърде много кафе, защото кофеинът прикрива и маскира истинската умора и изтощение.
Аденозиновата система на тялото предпазва човек от преумора, спестява жизнени ресурси и регулира цикъла будност-сънливост. Кофеинът, от друга страна, блокира аденозина и ни кара да се чувстваме енергични, когато тялото работи в авариен режим.
Испански диетолози разкриха дълго криена тайна за влиянието на кафето
Кофеинът кара тялото да изразходва ресурси, заделени за „черен ден“, изчерпвайки го. Тоест, всеки ден природните сили напускат човек и без чаша черен допинг вече не можете дори да станете от леглото.
Най-добре да го пиете между 10:00 и 11:00 и между 14:00 и 16:00 часа. По това време хормоналната система произвежда малко кортизол, човек се чувства уморен и може да се ободри от чаша ароматна напитка.
Ако сте загрижени за здравето си, препоръчително е да ограничите консумацията на кафе до няколко пъти седмично, за да не насърчите пристрастяването и да попречите на естественото производство на енергия.
Превод и редакция: TRENDY NEWS